CR114 Prostorové plánování

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
zima 2023
Rozsah
2/2/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Pavel Attl, Ph.D. (přednášející)
Ing. Pavel Attl, Ph.D. (cvičící)
Garance
Kontaktní osoba: Ing. Pavel Attl, Ph.D.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cíl předmětu: Absolventi jsou obeznámeni a rozumějí teoriím, konceptům a metodám prostorového plánování, tj. územního a strategického plánování a politik regionálního rozvoje. Jsou schopni tyto teorie a koncepty uplatňovat v praktických činnostech, a to ve veřejné správě i v soukromém sektoru, zde pak zejména v činnosti projektanta a konzultanta/experta územního plánování.
Výstupy z učení
Znalosti: Student definuje pojmy územní plánování a urbanismus a orientuje se v základních územně-plánovacích dokumentech na národní, regionální a lokální úrovni včetně specializovaných územně-plánovacích dokumentů s vazbou na cestovní ruch. Schopnosti: Student je schopen orientovat se v územním plánu vybraného města, zásadách územního rozvoje vybraného kraje a v Politice územního rozvoje ČR. Dokáže požádat o stavební povolení v souladu se zákonem č. 183/2006 Sb. Dovednosti: Student rozliší jednotlivé typy územně-plánovací dokumentace a formuluje podmínky k rozvoji cestovního ruchu dle požadavků územního plánování a urbanismu.
Osnova
  • 1. Vymezení předmětu, úkolů a cílů územního plánování, vztah územního plánování, urbanismu a cestovního ruchu. 2. Základní pojmy urbanismu a územního plánování, historický kontext vzniku územního plánování. 3. Základy teorie a praxe územního plánování. Vymezení pojmu území a jeho základních atributů. 4. Legislativní uspořádání územního plánování. Zákon č. 183/2006 Sb. Evropská charta územního plánování. 5. Principy a pravidla územního řízení, územní rozhodnutí. 6. Zásady územního rozvoje kraje, problematika infrastrukturálního vybavení území, činnosti orgánů státní správy. 7. Politika územního rozvoje České republiky a vybraných států Evropy. 8. Rajonizace a regionalizace cestovního ruchu, vymezení regionů cestovního ruchu, potenciál cestovního ruchu. 9. Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu. Stavební řád, územní plán, regulační plán, vztah samosprávy a územního plánování. 10. Využití nástrojů územního plánování, úloha jednotlivých účastníků, možnosti optimalizace území. 11. Udržitelný rozvoj území, charty, ekologické a ekonomické aspekty územního plánování. 12. Praktické ukázky územního rozvoje některých typů území, ukázky územně plánovacídokumentace. 13.Shrnutí problematiky, aktuální trendy a budoucí vývoj územního plánování a urbanismu.
Literatura
  • Povinná: Kolektiv autorů. Principy a pravidla územního plánování. Brno: Ústav územního rozvoje, 2017.
  • ZÁKON Č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: z | zk
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Výuka probíhá každý týden.
Poznámka k četnosti výuky: KS: 5|5|5 tj. 15h celkem.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2013, léto 2014, léto 2015, léto 2016, zima 2016, léto 2017, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022.