EDIA Ekonomická diplomacie

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
léto 2021
Rozsah
2/1. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Jana Marková, Ph.D. (přednášející)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Informace učitele
Název studijního předmětu Ekonomická diplomacie
Typ předmětu povinný doporučený ročník / semestr 1./2.
Rozsah studijního předmětu 39 hod. za týden 3 kreditů 5
Jiný způsob vyjádření rozsahu jeden semestr
Způsob zakončení zkouška Forma výuky přednáška
a seminář
Další požadavky na studenta Samostudium studentů a zpracování seminární práce formou case study z určených částí studijního předmětu.

Vyučující
Doc. Ing. J. Štouračová, CSc.; Ing. H. Havlová
Stručná anotace předmětu
Anotace:
Předmět se zabývá nosnou oblastí mezinárodních, zejména zahraničněekonomických a diplomatických vztahů. Výklad poskytuje zařazení kategorie ekonomická diplomacie do obecně teoretického rámce s následným vymezením základních pojmů a jejich vazeb a s navazujícím exkursem do historie vzniku a vývoje této disciplíny, resp. jejích segmentů. Těžiště výkladu spočívá v objasnění a analýze specifik ekonomické dimenze diplomacie, jejích nosných forem, jejího zařazení do kontextu obchodně politických rámců, konvencí a ujednání. Kurz poskytuje též znalosti o jednotlivých modelech ekonomické diplomacie v zahraničí a o světové literatuře, která je charakterizuje, uvádí do souvislostí s poznatky teorie mezinárodních vztahů a provádí rovněž jejich kritickou analýzu.
Cíl:
Cílem výuky předmětu ekonomická diplomacie, který se na jiných českých vysokých školách nevyučuje, je seznámit studenty podrobně a z obecně teoretického hlediska se specifickým segmentem diplomatických studií, řazených mezi ekonomické aspekty zahraniční politiky jako součásti mezinárodních vztahů.

Tématická osnova:
1. Kategorie ekonomická diplomacie, definování základních pojmů, vymezení obsahu, významu, funkcí ekonomické diplomacie.
2. Zařazení ekonomické diplomacie do teorie mezinárodních vztahů obecně, teorie mezinárodních ekonomických vztahů zvlášť. Ekonomická diplomacie ve vztahu k mocenské politice.
3. Historický vývoj pojetí obsahu, kategorií a forem ekonomické diplomacie. Kategorizace jednotlivých segmentů ekonomické diplomacie.
4. Ekonomická diplomacie v systému mezinárodní obchodní politiky a jejích principů. Základní aspekty modelů ekonomické diplomacie.
5. Liberalizace mezinárodního obchodu a mezinárodních ekonomických vztahů, rozvíjení moderní ekonomické diplomacie. Proměny od Bretton-Woods ku dnešku.
6. Ekonomická diplomacie ve světle činnosti mezinárodních ekonomických a obchodních organizací, zahraniční ekonomická politika a multilaterální ekonomická diplomacie jako rámec rozvoje bilaterálních vnějších ekonomických vztahů a bilaterální ekonomické diplomacie.
7. Ekonomická diplomacie ČR ve vazbě na charakteristiky české ekonomiky a jejího členství v EU.
8. Ekonomika ČR – otevřená ekonomika s vysokou mírou podmíněnosti ekonomického růstu rozvojem vnějších ekonomických a zahraničněpolitických vztahů, dopady do ekonomické diplomacie.
9. Ekonomická diplomacie ČR v systému ekonomické politiky, orientované ve směru rozvíjení proexportních, pro-investičních, pro-inovačních aktivit subjektů mikroekonomické sféry.
10.Institucionální aspekty ekonomické diplomacie – obecně a v ČR zvláště. Architektura a působení hlavních institucí, angažovaných v ekonomické diplomacii, nové aspekty, překonávající tradiční modely organizačních struktur ekonomické diplomacie a struktur jejích aktérů.


11.Hlavní aktuální problémy české ekonomické diplomacie, jejího rozvíjení, zefektivnění, možnosti a limity jejich řešení.
12. Ekonomická diplomacie v kontextu aktivit a požadavků podnikatelské sféry. Obchodní diplomacie firem a korporací, vztahy k institucionálním strukturám, nárokům na specifické vzdělávání. Pohled podnikatelských subjektů ČR na aktuální problémy ekonomické diplomacie a na možnosti jejich řešení.
13. Aktuální témata a výzvy ekonomické diplomacie ČR. Export služeb, investic do zahraničí, rozvojová spolupráce, včetně nástrojů a politik EU. Energetická bezpečnost a ekonomická diplomacie, to vše v současných podmínkách vývoje světové ekonomiky.

Informace ke kombinované nebo distanční formě
Rozsah konzultací (soustředění) 4x2 hod./sem.
Rozsah a obsahové zaměření individuálních prací studentů a způsob kontroly
Způsob a forma kontroly samostatného studia:
Kombinované studium ekonomické diplomacie se opírá jednak o publikace, věnované monotematicky tomuto tématu, jednak o celou řadu studií, diskutujících problémy ekonomické diplomacie z pohledu EU a zásad její obchodní politiky, z pohledu WTO, z pohledu národních zájmů o vyšší konkurenceschopnost národních ekonomik, dále studie o předpokladech využití možností a efektivnosti ekonomické diplomacie v oblasti zahraničně ekonomických a hlavně diplomatických aktivit. Studenti budou vedeni k samostatnému studiu zejména druhé skupiny uvedených materiálů, které v kombinaci se studiem knižních publikací, s účastí na přednáškách a s využíváním konzultací dává předpoklady solidního zvládnutí celé problematiky ekonomické diplomacie v teoretické i aplikační rovině.

Úkoly:
Vypracovat esej v rozsahu 5 – 6 stran textu na téma zadané přednášejícím.Využití metod především komparativní analýzy.

Příklady esejí:
• Hlavní mezníky vývoje ekonomické diplomacie, charakteristiky jednotlivých vývojových etap.
• Hlavní funkce ekonomické diplomacie, rozbor zvolených 2 - 3 funkcí z hlediska jejich vlivu na zahraničně ekonomické vztahy národní ekonomiky.
• Charakteristika modelu ekonomické diplomacie vybrané, resp. zadané země.
• Charakteristika současných nejzávažnějších problémů české ekonomické diplomacie, možnosti jejich řešení.
Studijní literatura a studijní pomůcky
Základní:
• ŠTOURAČOVÁ, J. Ekonomická diplomacie České republiky. Praha: Professional Publishing, 2008.
• ŠTOURAČOVÁ, J. A KOL. Proměny ekonomické diplomacie – v ČR a ve světě. Praha: Professional Publishing, 2012.
• Exportní strategie 2012-2020, materiál Úřadu vlády a MPO ČR, 2012
Doporučená:
• ŠTOURAČOVÁ, J. A KOL. Systém řízení ekonomické diplomacie v České republice. Zpracováno v rámci projektu Posilování sociálního dialogu s důrazem na modernizaci institucí, rozvoj lidských zdrojů a rozvoj kvality služeb sociálních partnerů, zadavatel Svaz průmyslu a dopravy ČR, Praha 2010;
• HLADÍK, J. Ekonomická diplomacie ve službách firmy. Praha: Arista, 2001.
• BAYNE N.,WOOLCOK, J. The New Economic Diplomacy Ashgate Publishing Limited, England, 2008, (vybrané pasáže).
• Studijní a pracovní materiály MZV ČR, MPO ČR, ÚV ČR, Poslanecké sněmovny, mezinárodních ekonomických organizací (WTO, UNCTAD, WB, IMF).
• Studijní materiály z přednášek a seminářů, věnovaných problematice ekonomické diplomacie.

Předmět je zařazen také v obdobích léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020.