CR021 Základy turismu

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
léto 2013
Rozsah
5/2. 7 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Pavel Attl, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Věra Fišerová (přednášející)
Ing. Petr Studnička, PhD. (přednášející)
Ing. Jiří Sysel, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Monika Klímová (cvičící)
Garance
Ing. Pavel Attl, Ph.D.
Katedra cestovního ruchu – University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
Kontaktní osoba: Ing. Pavel Attl, Ph.D.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Po skončení kurzu student má zná systém cestovního ruchu v České republice a ve světě, dokáže rozlišit základní druhy a formy cestovního ruchu, umí vymezit základní předpoklady rozvoje cestovního ruchu. Je schopen objasnit ekonomické, společenské, ekologické a další souvislosti turistického průmyslu. Umí analyzovat hlavní oblasti koncentrace a realizace cestovního ruchu ve světě a v České republice. Orientuje se v jednotlivých službách cestovního ruchu. Dokáže určit jejich postavení s systému služeb, vzájemníé vazby a vztahy.
Osnova
  • 1. Vymezení cestovního ruchu, jeho typologie, selektivní, lokalizační a realizační předpoklady rozvoje cestovního ruchu. 2. Postavení cestrovního ruchu ve světovém hospodářství, základní rysy světového hospodářství, globální problémy světa, regionální přehled cestovního ruchu podle kontinentů. 3. Zeměpis cestovního ruchu České republiky dle regionů, destinace a její význam pro rozvoj cestovního ruchu. 4. Systém řízení cestovního ruchu v České republice a ve světě, makroekonomika a statistika cestovního ruchu. 5. Ubytovací a stravovací služby v cestovním ruchu, význam hotelnictví. 6. Dopravní služby v cestovním ruchu, dopravní infrastruktura, typologie dopravních služeb. 7. Finanční, pojišťovací, vízové, pasové a celní služby. 8. Průvodcovské služby v cestovním ruchu. Příprava průvodce na zájezd, jeho realizace a vyúčtování. 9. Činnost cestovní kanceláře/agentury, provoz turistického informačního centra, 10. Lázeňství jako forma cestovního ruchu, přírodní léčivé zdroje, funkce lázeňství. 11. Ekonomické, sociální a regionální vlivy lázeňství, významné lázeňské oblasti v Evropě a v České republice. 12. Kongresový a incentivní cestovní ruch, náboženský cestovní ruch, cestovní ruch, sociální cestogní ruch a další významné formy cestovního ruchu. 13. Současné trendy ve vývoji cestovního ruchu, základní bariéry jeho rozvoje, možná rizika.
Literatura
    povinná literatura
  • RYGLOVÁ, K.: Cestovní ruch. 2009. Ostrava : Key Publishing, 2009. 3. rozšířené vydání. 187 s. ISBN 978-7418-028-6
  • ORIEŠKA, J. 2010. Služby v cestovním ruchu. Praha : Idea servis, 2010. 1. vydání. 405 s. ISBN 978-80-85970-68-5
    neurčeno
  • HAMERNEHOVÁ, I. 208. Geografie cestovního ruchu. Plzeň : Aleš Čeněk, s. r. o., 2008. 271 s. ISBN 978-80-7380-093-2
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: z | zk
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Poznámka k četnosti výuky: KS: 4|4|4, celkem 12.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2010, zima 2010, léto 2011, zima 2011, léto 2012, zima 2012.