CR058 Regionální ekonomika a hotelnictví

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
léto 2024
Rozsah
2/0/0. 4-4-4. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Petr Studnička, PhD. (přednášející)
Garance
Ing. Pavel Attl, Ph.D.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cíl předmětu: Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy regionální (krajské) a municipální (obecní) ekonomiky. Znalosti: Student definuje základní vymezení regionalistky a identifikuje základní principy regionální politiky ve vazbě na cestovní ruch a hotelnictví.
Schopnosti: Student je schopen zpracovat rámcovou osnovu strategického plánu, programu rozvoje obce a regionu a formuluje vztah regionálního rozvoje, cestovního ruchu a hotelnictví.
Dovednosti: Student analyzuje příčiny vzniku regionálních disparit a charakterizuje možnosti jejich řešení, především pomocí rozvoje vnitřního cestovního ruchu a investiční výstavby v hotelnictví. Zároveň ovládá základy veřejné správy a formuluje doporučení pro orgány veřejné správy na různých teritoriálních úrovních.
Osnova
  • 1. Úvod do studia předmětu – požadavky k úspěšnému absolvování předmětu, doporučená literatura. Základní pojmy – regionální rozvoj, regionální politika regionalizace. Teorie regionu.
    2. Vztah regionálního rozvoje k vědním oborům – ekonomie, geografie, sociologie, politologie, demografie, územní plánování. Státní politiky a regionální rozvoj – hospodářská, průmyslová, dopravní, zemědělská, environmentální, sociální, bytová, cestovního ruchu, výzkumu a inovací.
    3. Regionální politika – důvod a motivy existence, cíl, historický vývoj, pojetí, nástroje. Veřejná podpora a Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) a jejich vazba na cestovní ruch a hotelnictví.
    4. Význam veřejné správy v regionální ekonomice – veřejná správa (státní správa a samospráva), obce, kraje, specializované územní orgány.
    5. Smíšená ekonomika - soukromý vs. veřejný sektor, veřejné finance, teorie veřejné volby.
    6. Fiskální decentralizace - daně sdílené a svěřené, místní daně a místní poplatky, Evropská charta místní samosprávy.
    7. Rozpočtová soustava - soustava veřejných rozpočtů, státní rozpočet, rozpočty krajů a obcí, rozpočtová pravidla, fiskální nerovnováha.
    8. Finanční systém - zásada 3E, rozpočet a mimorozpočtové fondy, druhové a odvětvové třídění rozpočtu, rozpočtový proces.
    9. Veřejná podpora - tuzemská (dotace, granty, Státní fond podpory investic), evropská (fondy EU, programové období 2021-2027).
    10. Politika cestovního ruchu - nástroje, institucionální zabezpečení, organizace destinačního managementu, partnerství veřejného a soukromého sektoru, reforma veřejné správy.
Literatura
    povinná literatura
  • HÁN, Jan, Martina BERÁNEK, Stanislava BELEŠOVÁ, Dan MRKOS, Petr STUDNIČKA a Martina SOCHŮRKOVÁ. Vybrané kapitoly z hotelnictví a gastronomie. Svazek druhý - Ubytovací služby. 1st ed. Praha: Wolters Kluwer, 2016, 352 s. Vybrané kapitoly z hotelnictví a gastronomie, 2. svazek. ISBN 978-80-7552-253-5. info
  • TOTH, Petr, Jaroslav MACHÁČEK a René WOKOUN. Regionální a municipální ekonomie. 1. vyd. Praha: Oeconomica, 2011. 200 s. ISBN 978-80-245-1836-7.
Metody hodnocení
Ústní zkouška
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022, léto 2023.