STUDNIČKA, Petr. Zaměstnanost vyvolaná cestovním ruchem a hotelnictvím ve městě Český Krumlov (Employment induced through the tourism and hospitality industry in the city of Český Krumlov). Brno: MUNI Press, 2017, p. 42-48. ISBN 978-80-210-8527-5.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Zaměstnanost vyvolaná cestovním ruchem a hotelnictvím ve městě Český Krumlov
Name (in English) Employment induced through the tourism and hospitality industry in the city of Český Krumlov
Authors STUDNIČKA, Petr.
Edition Brno, p. 42-48, 7 pp. 2017.
Publisher MUNI Press
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50600 5.6 Political science
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form storage medium (CD, DVD, flash disk)
Organization unit University College Prague – University of International Relations and Institute of Hospitality Management and Economics, Ltd.
ISBN 978-80-210-8527-5
Keywords (in Czech) cestovní ruch, hotelnictví, satelitní účet cestovního ruchu, zaměstnanost
Keywords in English tourism, hospitality, Tourism Satellite Account, employment
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Ing. Petr Studnička, PhD., učo 10778. Changed: 26/5/2017 11:52.
Abstract
Jedním z cílů regionální politiky je snaha o zmírňování regionálních disparit prostřednictvím zaměstnanosti. V územích s vhodnými předpoklady může ke snižování regionálních rozdílů přispět i rozvoj domácího a příjezdového cestovního ruchu. Z manažerského pohledu mají pro rozvoj cestovního ruchu v destinaci zásadní význam vlastní schopnosti destinace rozvíjet a přizpůsobovat své zdroje, existence organizace destinačního managementu a koordinace napojení na sousední destinace s akcentem na výměnu zkušeností a na vytváření společných produktů cestovního ruchu. Efekty cestovního ruchu na lokální úrovni lze pravidelně měřit. Z principiálního hlediska existují dva různé přístupy zachycující tok peněz s rozdělením na poptávkově orientované (výdaje účastníků cestovního ruchu) a nabídkově orientované (příjmy subjektů cestovního ruchu). Zvláštní pozornost je věnována vlivu cestovního ruchu na tvorbu nových pracovních míst. Ekonomický dopad cestovního ruchu do místní ekonomiky je nutné posuzovat z hlediska efektů přímých, nepřímých i vyvolaných. V České republice je zaměstnáno v cestovním ruchu zhruba 225 000 osob a cestovní ruch se podílí na celkové zaměstnanosti dle Modulu zaměstnanosti Satelitního účtu cestovního ruchu (TSA) 4,46 %. Díky aktivitám cestovního ruchu je v Českém Krumlově zaměstnáno při zohlednění počtu lůžek v jednotlivých druzích ubytovacích zařízení a vlivu sezónnosti celkem 3 082 osob. Pokud bychom zahrnuli i vliv stínové ekonomiky, který je v cestovním ruchu významný, lze uvažovat až o 3 700 zaměstnaných osobách. Pokud bychom pominuli skutečnost, že řada zaměstnaných osob do města dojíždí či v něm nemá trvalý pobyt, bylo by v cestovním ruchu zaměstnáno až 41,5 % osob z celkového počtu produktivních obyvatel města.
Abstract (in English)
One of the aims of regional policy is an attempt to mitigate regional disparities through the employment. In areas with the appropriate pre-requisites, the development of domestic and inbound tourism can also contribute to reducing regional disparities. From the management perspective, the ability of the destination to develop and adapt its resources, the existence of a destination management organization, and the coordination of links to neighbouring destinations, with an emphasis on the exchange of experiences and the creation of joint tourism products, are all of fundamental importance for the development of tourism. The effects of tourism on the local level can be measured regularly. There are two different approaches to capturing cash flow, dividing it into the demand-oriented (expenditure of tourists) and the supply-oriented (income of tourism entities). Particular attention is paid to the impact of tourism on job creation. The economic impact of tourism in the local economy must be evaluated in terms of the direct, indirect and induced effects. In the Czech Republic, roughly 225,000 people are employed in tourism, and according to the Tourism Satellite Account (TSA) Employment module, tourism‘s share of total employment is 4.46 %. Thanks to the activities of tourism, the total number of employees in the city of Český Krumlov, taking into account the number of beds in individual types of accommodation establishments and the impact of seasonality, is 3,082 people. If we included the effect of the shadow economy, which is important in the travel and tourism industry, it can be considered up to 3,700 employed persons. If we did not address the fact that a number of employees commuting into the city and there is not a resident, it would be in the tourism sector employed about 41.5 % of the total productive population living in the city.
PrintDisplayed: 20/5/2024 05:48