STUDNIČKA, Petr. Politika rozvoje cestovního ruchu v příhraničním venkovském regionu Lipensko. Online. Jihlava: Vysoká škola polytechnická v Jihlavě, 2019, s. 362-368. ISBN 978-80-88064-42-8.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Politika rozvoje cestovního ruchu v příhraničním venkovském regionu Lipensko
Název anglicky Tourism Development Policy in the Border Rural Lipno Region
Autoři STUDNIČKA, Petr.
Vydání Jihlava, od s. 362-368, 7 s. 2019.
Nakladatel Vysoká škola polytechnická v Jihlavě
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50204 Business and management
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
Organizační jednotka University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
ISBN 978-80-88064-42-8
Klíčová slova česky cestovní ruch, pracovní místa, regionální politika, venkovský region, veřejná podpora.
Klíčová slova anglicky jobs, public support, regional policy, rural region, tourism
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Ing. Petr Studnička, PhD., učo 10778. Změněno: 30. 7. 2019 10:04.
Anotace
Příspěvek se zabývá vztahem cestovního ruchu a regionálního rozvoje na příkladu příhraničního venkovského regionu Lipensko. Cílem příspěvku je identifikovat možnosti rozvoje cestovního ruchu v regionu Lipensko a navrhnout doporučení pro tvorbu efektivní regionální politiky cestovního ruchu jak na úrovni obcí, tak na úrovni kraje. Objektem zkoumání jsou administrativně správní regiony a subjektem zkoumání jsou společensko-ekonomické disparity regionu. Při řešení problému byly teoretické metody abstrakce, dedukce a syntéza doplněny o dotazníkové šetření prováděné ve zkoumaném území s návštěvníky regionu a s představiteli obcí. Základním předpokladem naplnění cíle je skutečnost, že cestovní ruch může přispět k zmírnění společensko-ekonomických disparit regionu v případě existence efektivní regionální politiky cestovního ruchu. Tato politika je založena na modelu „6RS“, který v sobě zahrnuje existenci regionální strategie, regionální synchronie, regionálních sponzorů, regionálních schopností, regionální sítě, jenž navzájem propojují regionální sdílené hodnoty. Na jedné straně přispívá rozvoj cestovního ruchu ke zvyšování daňové výtěžnosti a zaměstnanosti, ale na druhé straně zvyšuje zatíženost území a jednotlivé procesy lze často složitě kvantifikovat. K zmírňování disparit v obcích nejvíce přispívají pracovní příležitosti a výdaje návštěvníků, díky kterým jsou vytvářeny daňové příjmy do rozpočtů obcí i příjmy podnikatelských subjektů. Zabezpečení prorůstové strategie pomocí rozvoje cestovního ruchu je možné realizovat pomocí diverzifikovaného rozvoje regionů. Jedná se o procesy mobilizace přírodního a kulturního potenciálu, přeshraniční a mezinárodní spolupráce, stabilizace sídelní struktury regionů a revitalizace venkovského prostoru, preference využívání již urbanizovaných území před rozvojem na zelené louce, ochrany životního prostředí a podpory malého a středního podnikání.
Anotace anglicky
The contribution deals with the relationship between travel and tourism industry and regional development on the example of the border rural Lipno Region. The aim of the paper is to identify the possibilities for tourism development in the Lipno Region and to propose recommendations for the creation of an effective regional tourism policy, both at the level of the municipalities and at the regional level. The object of the survey is the administrative regions and the subject of exploration are the socio-economic disparities of the region. In solving the problem, the theoretical methods of abstraction, deduction and synthesis were complemented by a questionnaire survey carried out in the studied area with visitors in the region and representatives of the municipalities. The basic prerequisite for achieving the aim is that tourism can contribute to mitigating the socio-economic disparities of the region by the existence of an effective regional tourism policy. This policy is based on the "6RS" model, which includes the existence of a regional strategy, regional synchronization, regional sponsors, regional capabilities, regional networks that link regional shared values to each other. On the one hand, the tourism development contributes to increasing tax yields and employment, but on the other hand it increases the burden of the territory and the individual processes can often be quantified in a complex way. In order to reduce disparities in municipalities, job opportunities and visitors' expenditures contribute most to the creation of tax revenues into municipal budgets as well as revenues of business entities. Securing growth strategy through tourism development can be realized through diversified regional development. These are the processes of mobilizing natural and cultural potential, cross-border and international cooperation, stabilizing the settlement structure of the regions and revitalizing rural space, preference for the use of already urbanized areas before green meadow development, environmental protection and support for small and medium-sized enterprises.
VytisknoutZobrazeno: 18. 5. 2024 09:23