STUDNIČKA, Petr. Vliv mimořádných událostí na výběr místního poplatku z pobytu v Česku. Studia Turistica. Jihlava: Vysoká škola polytechnická Jihlava, 2022, roč. 13, č. 1, s. 35-39. ISSN 1804-252X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vliv mimořádných událostí na výběr místního poplatku z pobytu v Česku
Název anglicky The Impact of Emrgencies on the Collection of the Local Fee for a Stay in Czechia
Autoři STUDNIČKA, Petr.
Vydání Studia Turistica, Jihlava, Vysoká škola polytechnická Jihlava, 2022, 1804-252X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50206 Finance
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
Klíčová slova česky cestovní ruch, Česko, fiskální decentralizace, místní poplatek z pobytu, přenocování, rozpočet obce
Klíčová slova anglicky tourism, Czechia, fiscal decentralization, local fee for a stay, overnight stay, municipal budget
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Ing. Petr Studnička, PhD., učo 10778. Změněno: 4. 5. 2022 23:34.
Anotace
Cílem příspěvku je zhodnotit vliv mimořádných událostí – krizí – na výběr místního poplatku z pobytu v Česku. Od roku 2020 je v Česku nově zaveden místní poplatek z pobytu, který je upraven zákonem č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů. Vyhodnocovat novou právní úpravu je příliš brzy, navíc výběr tohoto místního poplatku byl v Česku významně ovlivněn dopady pandemie covid-19 v letech 2020–2021 a v roce 2022 je ovlivňován válečným konfliktem na Ukrajině. V celostátním výběru místního poplatku z pobytu se promítá stav cestovního ruchu, zejména pak počet realizovaných přenocování na území Česka. Největším problémem je efektivní výběr místního poplatku ze strany obecních úřadů a digitalizace této agendy v rámci připravovaného projektu eTurista. Za dva ucelené roky existence místního poplatku z pobytu činil daňový výnos 718,7 mil. Kč, přičemž z pohledu cestovního ruchu v rekordním roce 2019 dosáhl za jeden rok výnos tehdy existujících dvou místních poplatků za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity souhrnné částky 732,2 mil. Kč. Je tak zřejmé, že mimořádné události (pandemie, válečný konflikt) nejen, že významně ovlivňují cestovní ruch, ale i samotný výnos místního poplatku z pobytu.
Anotace anglicky
The paper aims to evaluate the impact of extraordinary events – crises – on collecting the local fee for a stay in Czechia. Since 2020, a local fee for the stay has been newly introduced, which is regulated by Act No. 565/1990 Coll., on local fees, as amended. It is too early to evaluate the new legislation, moreover, the collection of this local fee in Czechia was significantly affected by the effects of the covid-19 pandemic in 2020–2021 and in 2022 it is affected by the war in Ukraine. The state collection of the local fee for a stay reflects the state of tourism, especially the number of overnight stays in Czechia. The biggest problem is the effective collection of the local fee by the municipal authorities and the digitization of this agenda within the planned eTurista project. In the two complete years of the local fee for a stay, the fee revenue amounted to CZK 718.7 million, while from the point of view of tourism in the record year 2019 the revenue of the then existing two local fees for a spa or recreational stay and the accommodation capacity totaled 732.2 CZK million. It is thus clear that emergencies (pandemics, war) not only significantly affect tourism, but also the revenue of the local fee for a stay itself.
VytisknoutZobrazeno: 18. 5. 2024 07:53