EDIA Ekonomická diplomacie

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
léto 2014
Rozsah
2/1. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Hana Havlová (přednášející)
Mgr. Blanka Králová (přednášející)
Mgr. Marcela Sato (přednášející)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Informace učitele
Název studijního předmětu Ekonomická diplomacie
Typ předmětu povinný doporučený ročník / semestr 1./2.
Rozsah studijního předmětu 39 hod. za týden 3 kreditů 5
Jiný způsob vyjádření rozsahu jeden semestr
Způsob zakončení zkouška Forma výuky přednáška
a seminář
Další požadavky na studenta Samostudium studentů a zpracování seminární práce formou case study z určených částí studijního předmětu.

Vyučující
Doc. Ing. J. Štouračová, CSc.; Ing. H. Havlová
Stručná anotace předmětu
Anotace:
Předmět se zabývá nosnou oblastí mezinárodních, zejména zahraničněekonomických a diplomatických vztahů. Výklad poskytuje zařazení kategorie ekonomická diplomacie do obecně teoretického rámce s následným vymezením základních pojmů a jejich vazeb a s navazujícím exkursem do historie vzniku a vývoje této disciplíny, resp. jejích segmentů. Těžiště výkladu spočívá v objasnění a analýze specifik ekonomické dimenze diplomacie, jejích nosných forem, jejího zařazení do kontextu obchodně politických rámců, konvencí a ujednání. Kurz poskytuje též znalosti o jednotlivých modelech ekonomické diplomacie v zahraničí a o světové literatuře, která je charakterizuje, uvádí do souvislostí s poznatky teorie mezinárodních vztahů a provádí rovněž jejich kritickou analýzu.
Cíl:
Cílem výuky předmětu ekonomická diplomacie, který se na jiných českých vysokých školách nevyučuje, je seznámit studenty podrobně a z obecně teoretického hlediska se specifickým segmentem diplomatických studií, řazených mezi ekonomické aspekty zahraniční politiky jako součásti mezinárodních vztahů.

Tématická osnova:
1. Kategorie ekonomická diplomacie, definování základních pojmů, vymezení obsahu, významu, funkcí ekonomické diplomacie.
2. Zařazení ekonomické diplomacie do teorie mezinárodních vztahů obecně, teorie mezinárodních ekonomických vztahů zvlášť. Ekonomická diplomacie ve vztahu k mocenské politice.
3. Historický vývoj pojetí obsahu, kategorií a forem ekonomické diplomacie. Kategorizace jednotlivých segmentů ekonomické diplomacie.
4. Ekonomická diplomacie v systému mezinárodní obchodní politiky a jejích principů. Základní aspekty modelů ekonomické diplomacie.
5. Liberalizace mezinárodního obchodu a mezinárodních ekonomických vztahů, rozvíjení moderní ekonomické diplomacie. Proměny od Bretton-Woods ku dnešku.
6. Ekonomická diplomacie ve světle činnosti mezinárodních ekonomických a obchodních organizací, zahraniční ekonomická politika a multilaterální ekonomická diplomacie jako rámec rozvoje bilaterálních vnějších ekonomických vztahů a bilaterální ekonomické diplomacie.
7. Ekonomická diplomacie ČR ve vazbě na charakteristiky české ekonomiky a jejího členství v EU.
8. Ekonomika ČR – otevřená ekonomika s vysokou mírou podmíněnosti ekonomického růstu rozvojem vnějších ekonomických a zahraničněpolitických vztahů, dopady do ekonomické diplomacie.
9. Ekonomická diplomacie ČR v systému ekonomické politiky, orientované ve směru rozvíjení proexportních, pro-investičních, pro-inovačních aktivit subjektů mikroekonomické sféry.
10.Institucionální aspekty ekonomické diplomacie – obecně a v ČR zvláště. Architektura a působení hlavních institucí, angažovaných v ekonomické diplomacii, nové aspekty, překonávající tradiční modely organizačních struktur ekonomické diplomacie a struktur jejích aktérů.


11.Hlavní aktuální problémy české ekonomické diplomacie, jejího rozvíjení, zefektivnění, možnosti a limity jejich řešení.
12. Ekonomická diplomacie v kontextu aktivit a požadavků podnikatelské sféry. Obchodní diplomacie firem a korporací, vztahy k institucionálním strukturám, nárokům na specifické vzdělávání. Pohled podnikatelských subjektů ČR na aktuální problémy ekonomické diplomacie a na možnosti jejich řešení.
13. Aktuální témata a výzvy ekonomické diplomacie ČR. Export služeb, investic do zahraničí, rozvojová spolupráce, včetně nástrojů a politik EU. Energetická bezpečnost a ekonomická diplomacie, to vše v současných podmínkách vývoje světové ekonomiky.

Informace ke kombinované nebo distanční formě
Rozsah konzultací (soustředění) 4x2 hod./sem.
Rozsah a obsahové zaměření individuálních prací studentů a způsob kontroly
Způsob a forma kontroly samostatného studia:
Kombinované studium ekonomické diplomacie se opírá jednak o publikace, věnované monotematicky tomuto tématu, jednak o celou řadu studií, diskutujících problémy ekonomické diplomacie z pohledu EU a zásad její obchodní politiky, z pohledu WTO, z pohledu národních zájmů o vyšší konkurenceschopnost národních ekonomik, dále studie o předpokladech využití možností a efektivnosti ekonomické diplomacie v oblasti zahraničně ekonomických a hlavně diplomatických aktivit. Studenti budou vedeni k samostatnému studiu zejména druhé skupiny uvedených materiálů, které v kombinaci se studiem knižních publikací, s účastí na přednáškách a s využíváním konzultací dává předpoklady solidního zvládnutí celé problematiky ekonomické diplomacie v teoretické i aplikační rovině.

Úkoly:
Vypracovat esej v rozsahu 5 – 6 stran textu na téma zadané přednášejícím.Využití metod především komparativní analýzy.

Příklady esejí:
• Hlavní mezníky vývoje ekonomické diplomacie, charakteristiky jednotlivých vývojových etap.
• Hlavní funkce ekonomické diplomacie, rozbor zvolených 2 - 3 funkcí z hlediska jejich vlivu na zahraničně ekonomické vztahy národní ekonomiky.
• Charakteristika modelu ekonomické diplomacie vybrané, resp. zadané země.
• Charakteristika současných nejzávažnějších problémů české ekonomické diplomacie, možnosti jejich řešení.
Studijní literatura a studijní pomůcky
Základní:
• ŠTOURAČOVÁ, J. Ekonomická diplomacie České republiky. Praha: Professional Publishing, 2008.
• ŠTOURAČOVÁ, J. A KOL. Proměny ekonomické diplomacie – v ČR a ve světě. Praha: Professional Publishing, 2012.
• Exportní strategie 2012-2020, materiál Úřadu vlády a MPO ČR, 2012
Doporučená:
• ŠTOURAČOVÁ, J. A KOL. Systém řízení ekonomické diplomacie v České republice. Zpracováno v rámci projektu Posilování sociálního dialogu s důrazem na modernizaci institucí, rozvoj lidských zdrojů a rozvoj kvality služeb sociálních partnerů, zadavatel Svaz průmyslu a dopravy ČR, Praha 2010;
• HLADÍK, J. Ekonomická diplomacie ve službách firmy. Praha: Arista, 2001.
• BAYNE N.,WOOLCOK, J. The New Economic Diplomacy Ashgate Publishing Limited, England, 2008, (vybrané pasáže).
• Studijní a pracovní materiály MZV ČR, MPO ČR, ÚV ČR, Poslanecké sněmovny, mezinárodních ekonomických organizací (WTO, UNCTAD, WB, IMF).
• Studijní materiály z přednášek a seminářů, věnovaných problematice ekonomické diplomacie.

Předmět je zařazen také v obdobích léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021.