CR122 Řízení lázeňství

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
léto 2020
Rozsah
2/2/0. 4/4/4. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Pavel Attl, Ph.D. (přednášející)
Ing. Pavel Attl, Ph.D. (cvičící)
Garance
Ing. Pavel Attl, Ph.D.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cíle výuky předmětu Po úspěšném absolvování výuky: Znalosti: základní přehled o systému lázeňství jako specifické oblasti lidské činnosti, o jeho zařazení do ekonomických struktur národního hospodářství, do systému zdravotnictví jako celku z hlediska makroekonomického i mikroekonomického. Student porozumí hlavním pojmům spojeným s lázeňstvím, bude znát jejich specifika. Uvědomí si význam lázeňství a využívání přírodních léčivých zdrojů v procesu lázeňských a wellness pobytů. Student dále získá přehled o wellness aktivitách a vztahu lázeňství a wellness. Dovednosti analyzovat význam lázeňství, odhadnout a vyhodnotit trendy v lázeňství a wellness. Pochopí význam zdravotních pojišťoven ve sféře lázeňství a bude umět vysvětlit vazby lázeňství na státní rozpočet. Schopnosti vyhledávat na základě uvedených zdrojů aktuální informace z oblasti lázeňství a wellness s důrazem na Českou republiku. Bude schopen zhodnotit vztah a význam lázeňství v oblasti cestovního ruchu s důrazem na Českou republiku.
Osnova
  • 1. Obecné vymezení pojmu lázeňství a wellness (definice lázeňství a jeho význam, wellness, vztah lázeňství a wellness) 2. Historie lázní (dávná historie a středověk, lázeňství do 2. světové války a po 2. světové válce, období po roce 1990) 3. Základní pojmy ve vztahu k lázeňství (lázeňství v systému subjektů národního hospodářství a v systému zdravotnictví, lázeňství ve vztahu k cestovnímu ruchu, lázně, lázeňské místo, lázeňský statut) 4. Přírodní léčivé zdroje (pojem přírodních léčivých zdrojů, význam vod, peloidů, plynů a klimatu v léčebných procedurách) 5. Léčebná péče (druhy lázeňské péče, léčebné metody, postup přijetí pacienta do lázní a realizace lázeňských pobytů) 6. Stravovací a ubytovací služby v lázních (definice a specifika stravovacích a ubytovacích služeb, dietní systém lázní) 7. Kulturně společenské služby a komerční aktivity lázní (volný čas a lázeňská péče, trendy v trávení volného času klientů v lázních) 8. Marketing lázeňských služeb (zvláštnosti marketingu v lázeňské oblasti, marketingový mix, pravidla spokojenosti klienta lázní, společný marketing) 9. Management lázeňských služeb a principy (pojem, vlastnosti managera, typy managerů v ekonomické praxi, nástroje úspěšného řízení, trendy) 10. Funkce managerů v lázeňství (proces plánování, organizování, vedení lidí, kontrola) 11. Manažerská ekonomika (hlavní ekonomické nástroje a základy managerské ekonomiky a financování) 12. Trendy v lázeňství a wellness službách (aktuální trendy v českém lázeňství a wellness službách, vybraná lázeňská místa ČR a ve světě)
Literatura
    povinná literatura
  • - SEIFERTOVÁ, V., (2003). Marketing v lázeňském cestovním ruchu. Praha: Pragoline 2003, ISBN 80-86592-00-6
  • - DĚDINA, J., (2004). Management, organizování a ekonomika lázeňství. Praha : VŠCRHL 2004, ISBN 80-86592-01-4
    doporučená literatura
  • - KŘÍŽEK, V., (2002). Obrazy z dějin lázeňství. Praha: Libri 2002, ISBN 80-7277-092-6.
  • - BURACHOVIČ, S., WIESER, S., (2004). Encyklopedie lázní a léčivých pramenů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha: Libri 2004, ISBN 80-7277-049-7.
Výukové metody
Student kombinované formy studia zpracuje seminární práci na zadané téma, která se váže na základní okruhy předmětu. Seminární práce má přispět k prohloubení znalostí studenta ve zvoleném tématu, k jeho schopnosti formulovat odborný text a pracovat s literaturou a dalšími informačními zdroji. Rozsah seminární práce je stanoven na cc 6-10 stran. Práce bude odevzdána před ukončením kurzu a je jednou z podmínek k udělení zápočtu. Témata seminárních prací: Zařazení českých lázní na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO Systémy řízení kvality v lázeňství Metody měření konkurenceschopnosti lázeňských míst Využití dietoterapie v lázeňství Místní poplatky a jejich vliv na rozvoj lázeňského místa
Metody hodnocení
Seminární práce v rozsahu 6-10 stran. Zpracování formou projektu ve skupině 2-3 studentů. spolu se zpracováním písmené práce je poviná i PPT prezentace a veřejná obhajoba projektu. Vlastní zkouška probíhá formou písmeného testu.
Další komentáře
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2021, léto 2022, léto 2023.