KPS Komparace politických systémů

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
zima 2015
Rozsah
2/1. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Jan Slavíček, Ph.D. (přednášející)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Informace učitele

Název předmětu česky: MVD.6.Komparace politických systémů (KPS)
Název předmětu anglicky: The Comparations of Political Systems
Forma výuky: 2/1
Počet kreditů: 4
Ukončení: zkouška

Vyučující: Mgr. Daniel Solis

Anotace: Cílem předmětu je seznámit studenty se základy komparativní politologie jako vědní subdisciplíny a s jejími metodologickými specifiky. Zároveň by si studenti měli odnést znalost typických politických systémů v Evropské unii a USA. Důraz bude kladen na provázanost fungování politického systému a stranického systému v návaznosti na historický vývoj. Zvláštní zřetel bude věnován politické kultuře a jejímu vlivu na daný politický systém a jeho reálné fungování.
Cíl: Seznámení se s komparativní politologií a s hlavními politickými systémy v Evropě a USA.

Osnova:
1. Komparativní politologie. Co je to komparativní metoda, jaký je její význam a její limity, jak lze její nedostatky snížit. Co je to politický systém (jeho funkce, vstupy a výstupy ze systému, vnitrosystémové a vněsystémové okolí). Které prvky politického systému se při komparaci obvykle zkoumají.
2. Základní klasifikace politických systémů v politické teorii. Zahrnuje charakteristiku podstaty a rozdílů mezi prezidentským a parlamentním systémem, specifika poloprezidentského systému, klasifikaci stran a stranických systémů a hlavních volebních systémů (především výhody a nevýhody proporčního a většinového systému)
3. Politický systém USA - dělba moci a vztahy jednotlivých moci (zákonná, výkonná a soudní), pravomoci prezidenta v prezidentském systému USA, postavení Ústavního soudu, specifika většinového volebního systému USA, zvláštnosti stran a stranického systému USA.
4. Politický systém Velké Británie - specifika britské politické kultury, rozdělení pravomocí mezi monarchu a prezidenta, rozdíl mezi kabinetem a vládou, pravomoce Sněmovny Lordů (horní komora) a jejich změny, charakteristika britského volebního systému, problematika Severního Irska
5. Politický systém Francie - postavení prezidenta a premiéra ve francouzském poloprezidentském systému, specifika období kohabitace, podstatné rysy francouzského racionalizovaného parlamentarismu, charakteristika francouzského dvoukolového většinového systému, specifika francouzského stranického systému.
6. Politický systém Německa - změny v politickém systému v reakci na nedostatky Výmarské republiky, principy fungování německé vlády, zvláštnosti ustavování premiéra do funkce, konstruktivní votum nedůvěry, specifika německého volebního systému, fungování systému dvou a půl strany v praxi
7. Politický systém Itálie - charakteristika polarizovaného pluralismu a jeho dopadů na italský politický systém, zvláštnosti volebního chování italských voličů, průběh a dopady tzv. revoluce sodců, zařazení italského prezidenta podle pravomocí, zvláštnost postavení obou komor parlamentu, specifika kombinovaného volebního systému.
8. Politický systém Švédska - dělba pravomocí mezi švédským prezidentem a monarchou, specifika legislativního procesu, důsledky zrušení horní komory parlamentu na politický systém, postavení ombudsmana, švédský volební systém a jeho vliv na zisky malých stran.




Úkoly:
Podmínkou udělení zápočtu je zpracování eseje. U ústního pohovoru je nutné prokázat znalost základních pojmů komparací a modelů fungování politických systémů jednotlivých zemí.

Ukázkové otázky:

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody většinového volebního systému?
Co je to konstruktivní votum nedůvěry?
Jaký volební systém se používá v Itálii?
Ukázková témata esejí:
Politický systém USA
Polarizovaný pluralismus v italské praxi.
Švédský stranický systém aj.
Literatura:
Základní:
• Cabada, L., Dvořáková, V.: Komparace politických systémů III., VŠE, Praha 2000
• Říchová, B. a kol.: Komparace politických systémů I. a II., VŠE, Praha 1999 a další vydání
• Říchová, B.: Úvod do současné politologie. Srovnávací analýzy demokratických politických systémů, Portál, Praha 2002.
Doporučená:
• Ismayr, W.: Die politischen Systemem Westeuropas, 3. Auflage, Opladen 2003
• Kipke, R.: Das politische Systém Ungarns, Wiesbaden VS Verlag, Wiesbaden 2005
• Klokočka, V.: Ústavní systémy evropských států, Linde, Praha 1996
• Klokočka, V., Wagnerová, E.:Ústavy států Evropské unie, Linde, Praha 2004. Linde Praha, 1997
Pro kombinované studium: Marcela Cupalová, Komparace politických systémů I. (studijní text na CD)
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021.