PR010 Právo

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
zima 2023
Rozsah
2/0/0. 4/4/4. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
JUDr. Tomáš Capoušek, Ph.D., MBA (přednášející)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámení se základy jednotlivých právních oblastí, které následně budou sloužit jako východisko pro výuku dalšího právního vzdělání, ale i pro ostatní navazující ekonomické předměty, získání základních poznatků o právní regulaci společenských vztahů, zejména v oborech cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství. Vzhledem k mezioborovému charakteru předmětu a s přihlédnutím k potřebě uplatňování poznatků v praxi leží hlavní těžiště ve výkladu základních institutů práva obchodního, občanského, pracovního, trestního se zaměřením i na procesní předpisy a uplatňování práv v souladu s Ústavou a Listinou základních práv a svobod, s přihlédnutím k evropskému kontextu.
Výstupy z učení
Znalosti: Student umí definovat jednotlivé právní oblasti, dokáže se orientovat v právní problematice. Schopnosti: Student je po absolvování této výuky schopen rozlišovat jednotlivé právní obory, znát jejich odlišnosti se zaměřením na studijní program a měl by dokázat sám bez právní pomoci řešit jednoduché právní problémy, a to včetně nutnosti řešení problémů s ohledem na případné budoucí vedoucí postavení posluchače. Dovednosti: Student umí problém zařadit pod správný právní předpis, dokáže tento správně konkrétně vyložit, orientuje se v základních právech a svobodách daných mu Listinou základních práv a svobod, je schopen sepsat jednoduchou žalobu, ví, jak musí vypadat pracovní smlouva, bez problémů se orientuje v problematice pracovního práva, je schopen zpracovat smlouvu o zájezdu včetně všeobecných obchodních podmínek, umí vyřídit reklamaci zájezdu, zná rozdíl mezi cestovní agenturou a cestovní kanceláří, umí rozlišovat právní problematiku jednotlivých smluv jak podle občanského, tak obchodního práva, orientuje se v problematice obchodních společností a zná základy trestního práva.
Osnova
  • 1. Pojem a charakteristika práva, právní vědomí, přístupy k právu, členění práva. 2. Znaky, struktura a působnost právní normy. 3. Právní řád, historie práva v evropských zemích. 4. Právní systém. 5. Ústavní právo – charakteristika, ústavní pořádek České republiky. 6. Ústava České republiky a Listina základních práv a svobod. 7. Občanský zákoník. 8. Obchodní právo. 9. Pracovní právo. 10. Trestní právo. 11. Právní normy ve vztahu k podnikání v hotelnictví. 12. Smlouva o zájezdu, smlouva o ubytování a ubytovací řád. 13. Shrnutí studia.
Literatura
    povinná literatura
  • NOVOTNÝ, P. et. al. Nový občanský zákoník. Smluvní právo. 1. vyd. Praha: Grada, 2014. 230 s. ISBN 978-80-247-5164-1.
  • Občanský zákoník, Zákon o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), Zákon o mezinárodním právu soukromém a prováděcí předpisy.
    doporučená literatura
  • Ústava, Listina základních práv a svobod, Občanský soudní řád, občanský zákoník, zákoník práce, trestní zákoník v platném znění – aktuální čísla S b. budou sdělena na 1. přednášce
  • ČEŠKOVÁ, M., CHVÁTALOVÁ, I., SPIRIT, M., VALENTA, Z., GRMELOVÁ, N. Základy práva, VŠE, Praha, 2004. ISBN 80-245-0764-1
  • DVOŘÁK, J., ŠVESTKA, J., KNAPPOVÁ, M. a kol. Občanské právo hmotné. I. sv. 4. vydání. Praha: ASPI, 2005.
  • DVOŘÁK, J., ŠVESTKA, J., KNAPPOVÁ, M., a kol. Občanské právo hmotné. II. sv. 4. vyd. Praha: ASPI Publishing, 2006
  • ŠVESTKA, J., KNAPPOVÁ, M., a kol. Občanské právo hmotné. III. sv. 4. vyd. Praha: ASPI Publishing, 2006.
  • FIALA, J., KINDL, M. a kol. Občanské právo hmotné. 1. vyd. Plzeň: Aleš Čeněk, 2007.
  • Bělina M. a kol. Pracovní právo. 4. vydání. Praha: C.H.Beck . 2010
  • FILIP, J. Ústavní právo, 1. díl, Doplněk, 2003.
  • MUSIL, J., KRATOCHVÍL, V., ŠÁMAL, P. a kol. Trestní právo procesní. 3. vyd. Praha: C.H.Beck, 2007.
  • CÍSAŘOVÁ, D. FENYK, J., GŘIVNA, T. Trestní právo procesní. Praha, ASPI, 2008.
  • JELÍNEK, J. a kol. Trestní právo procesní. 5. vyd. Praha: Linde, 2007.
  • ŠTENGLOVÁ, I., PLÍVA, S., TOMSA, M. a kol. Obchodní zákoník. Komentář. 12. vydání. Praha: C. H. Beck, 2009.
  • CAPOUŠEK, T. Studijní opora předmětu – Právo. Aktualizováno. Praha: VŠH, 2017.
Výukové metody
Přednášky
Metody hodnocení
Požadavky na hodnocení: písemný test splnit na 75 %, ústní zkouška po splnění písemného testu. Studenti kombinované formy studia vypracují seminární práci. Seminární práce má přispět k prohloubení znalostí studenta ve zvoleném tématu, k jeho schopnosti formulovat účelový projekt a pracovat s literaturou a dalšími zdroji. Rozsah práce stanoví příslušný pedagog (8 normostran). Práce bude odevzdána před ukončením kurzu a její úroveň bude ohodnocena dle stupnice ECTS. Bez uznané seminární práce nemůže student absolvovat zkoušku.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Poznámka k četnosti výuky: KS: 4|4|4 celk 12h.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, zima 2017, léto 2018, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022.