MA003 Sociologie

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
léto 2012
Rozsah
2/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Marie Dohnalová, CSc. (přednášející)
Garance
doc. Ing. Marie Dohnalová, CSc.
University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
Předpoklady
nevyžadovány
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je dosažení znalosti studentů sociologie jako teoretické i empirické vědy. Obsahem je objasnění sociologických paradigmat, pojmů, souvislostí i metodologie sociologického přístupu a vysvětlení významu organizované občanské společnosti. Znalosti: Student zná základní vývojové a chronologické členění světové a české sociologie a je schopen zasadit je do obecných souvislostí. Kompetence: Student dokáže identifikovat aktuální společenská témata a poukázat na návaznost na vazby v minulosti. Dovednosti: Absolvent předmětu je schopen samostatně získávat další odborné znalosti, dovednosti a způsobilosti v sociologii na základě především praktické zkušenosti a jejího vyhodnocení.
Osnova
  • Obsah přednášek 1.Sociologie jako věda, význam sociologie, historický vývoj 2.Socializace a sociální interakce 3. Kultura a společnost 4. Sociální skupiny a davy v moderní společnosti 5. Sociální nerovnost 6. Sociální deviace a sociální kontrola 7. Sociální struktura postindustriální společnosti (četba Keller) 8. Společnost na cestách vývoje 9. Občanská společnost 10. Organizovaná občanská společnost (četba Skovajsa) 11. Sociologie a výzkum veřejného mínění 12. Metody a techniky výzkumu 13. Sociologie a veřejná komunikace (četba Postman) Povinná literatura: Keller Jan. Tři sociální světy. Sociální struktura postindustriální společnosti. Praha: Slon. 2010, vybrané kapitoly. Petrusek Miloslav. Základy sociologie. Praha: Akademie veřejné správy o.p.s., 2009. 189 s. Postman Neil. Ubavit se k smrti. Veřejná komunikace ve věku zábavy. 2. vyd. Praha: Mladá fronta. 2010, vybrané kapitoly. Skovajsa Marek a kol. Občanský sektor. Organizovaná občanská společnost v České republice. Praha: Portál. 2010, Úvod s. 16-29;1. kap. s. 30-61.
Výukové metody
Obsah předmětu: Prezenční studium(hodin) Přednášky - 26 Samostatná příprava - 52 Celkem - 78 Požadavky na zakončení: Prezenční studium (váha v %) Písemný test - 70 Četba - 30 Celkem - 100 Zvláštní podmínky a podrobnosti - odevzdání tří reflexí na četbu.
Metody hodnocení
Atestace (zkouška) bude spočívat v úspěšném zodpovězení otázek v písemném testu. Kritéria pro stanovení známky jsou následující: výborně - zodpoví-li student správně od 90 % - 100% otázek v testu velmi dobře - zodpoví-li student správně 76 % - 89 % otázek v testu dobře - zodpoví-li student správně 61% - 75 % otázek v testu Otázky budou sestaveny tak, aby student prokázal znalost hlavních témat sociologie, které budou probírány na přednáškách a znalost povinné literatury.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2009, léto 2010, léto 2011, zima 2011, zima 2012, léto 2013, léto 2020, léto 2021, léto 2022, léto 2023, léto 2024.