BD1922TES Teritoriální studia Evropy a světa

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
zima 2020
Rozsah
2/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Peter Čajka, PhD. (přednášející)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Informace učitele
Název studijního předmětu Teritoriální studia Evropy a světa
Typ předmětu PZ/PVPA doporučený ročník / semestr 2/2
Rozsah studijního předmětu 2+0/týden př./cv. hod. 26/0
př./cv. kreditů 2
Prerekvizity, korekvizity, ekvivalence -------
Způsob ověření studijních výsledků zápočet Forma výuky přednášky
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta Vypracování seminární práce, která představuje 20 % celkového hodnocení předmětu. Písemný test, který představuje 80 % celkového hodnocení předmětu.

Garant předmětu doc. PhDr. Peter Čajka, PhD.
Zapojení garanta do výuky předmětu Ano, přednášející 60 %
Vyučující
doc. PhDr. Peter Čajka, PhD. (přednášející 60 %)
prof. PhDr. Peter Terem, PhD. (přednášející 40 %)
Stručná anotace předmětu
Politická geografie Evropy a světa se opírá o poznatky fyzické a socioekonomické geografie, ale i o hraniční disciplíny, které mají vztah k této problematice. Jde především o poznatky z historie, historické a politické geografie, ekonomiky, mezinárodního práva a geopolitiky. Politická geografie Evropy a světa je orientovaná na aktuální geografické informace týkající se přírodních zdrojů, obyvatelstva, sídel, integračních procesů atd. V regionální části je předmět zaměřen na komplexní geografickou charakteristiku jednotlivých regionů, při charakteristikách zemí je důraz kladen na pozici státu i jeho jednotlivých regionů. Široký rozsah informací, které předmět poskytuje studentům, jej předurčuje k tomu, aby co nejlépe pochopili jednotlivá regionální specifika regionů, resp. zemí.
Hlavní témata předmětu:
• Základní regionální analýza Evropy. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika. Fyzicko-geografická a demografická specifika Evropy. Socioekonomická analýza západní Evropy.
• Základní regionální analýza Evropy. Fyzicko-geografická a demografická specifika Evropy. Socioekonomická analýza středomořských a severských Evropy.
• Základní regionální analýza Evropy. Fyzicko-geografická a demografická specifika Evropy. Socioekonomická analýza střední a východní Evropy.
• Základní regionální analýza Ameriky. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika Fyzicko-geografická a demografická specifika Severní Ameriky. Socioekonomická analýza Kanady a USA.
• Základní regionální analýza Ameriky. Fyzicko-geografická a demografická specifika střední Ameriky. Socioekonomická analýza střední Ameriky a Karibiku.
• Základní regionální analýza Ameriky. Fyzicko-geografická a demografická specifika Jižní Ameriky. Socioekonomická analýza andských států, atlantských států, La Platských států a Brazílie.
• Základní regionální analýza Afriky. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika. Fyzicko-geografická a demografická specifika severní a západní Afriky. Socioekonomická analýza severní a západní Afriky.
• Základní regionální analýza Afriky. Fyzicko-geografická a demografická specifika střední Afriky. Socioekonomická analýza střední Afriky.
• Základní regionální analýza Afriky. Fyzicko-geografická a demografická specifika východní a jižní Afriky. Socioekonomická analýza východní a jižní Afriky.
• Základní regionální analýza Asie, Austrálie a Oceánie. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika. Fyzicko-geografická a demografická specifika jihozápadní a střední Asie. Socioekonomická analýza jihozápadní a střední Asie.
• Základní regionální analýza Asie, Austrálie a Oceánie. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika. Fyzicko-geografická a demografická specifika jihovýchodní a východní Asie. Socioekonomická analýza jihovýchodní a východní Asie.
• Základní regionální analýza Asie, Austrálie a Oceánie. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika. Fyzicko-geografická a demografická specifika Austrálie a Oceánie. Socioekonomická analýza Austrálie a Oceánie.
• Závěrečné shrnutí problematiky.
Studijní literatura a studijní pomůcky
Povinná:
IŠTOK, R., MADZIKOVÁ, A., FOGAŠ, A.: Geografia Európy. Fakulta humanitných aprírodných vied. Prešovská univerzita v Prešove, Prešov, 2015
GAJDOŠ, A. a kol.: Regionálna geografia Európy. VEDA, 2013
SLOBODNÍKOVÁ, O.: Regionálna geografia Kanady. FPVaMV UMB, Banská Bystrica 2011
MIČKOVÁ, K., FILIPOVÁ, L., VANČURA, M.: Regionální geografie Ameriky. Jihočeská Univerzita v Českých Budějovicích, 2007
JENÍČEK, V., FOLTÝN, J.: Globální problémy světa v ekonomických souvislostech, Praha, C.H. Beck, 2010
ŠERÝ, M.: Regionální geografie Afriky. Katedra geografie, Univerzita Palackého v Olomouci. 2013
SKOKAN, L.: Rusko: Geografický přehled. Ústí nad Labem: UJEP, 2005
TEREM, P.: Politická geografia makroregiónov sveta - Austrália a Oceánia, Banská Bystrica, 2005
Doporučená:
IŠTOK, R., TEREM, P., ČAJKA, P., RÝSOVÁ, L.: Politická geografia. Banská Bystrica: FPVaMV, UMB, 2010
BONE, R.: The Regional Geography of Canada, Oxford University, Press Canada 2000
BAAR, V.: Regionální aspekty světového hospodářství. Hospodářský zeměpis. Nakladatelství České geografické společnosti, s.r.o., Praha 2003
BAAR, V. Decentralizační a dezintegrační procesy v Ruské federaci v 90. letech minulého století. Ostrava: Ostravská univerzita, 2005
HARDWICK, S. W., SHELLEY, F. M., HOLTGRIEVE, D. G.: The Geography of North America: Environment, Culture, Economy (2nd Edition) 2nd Edition, 2012
KLÍMA, J.: Dějiny Latinské Ameriky, Nakladatelství Lidové noviny, 2015
STOCK, R.: Africa South of the Sahara, Third Edition: A Geographical Interpretation Third Edition, 2012
KNIGHT, J., ROGERSON, CH. M.: The Geography of South Africa : Contemporary Changes and New Directions, 2019
SHARMA, Y. K.: Geography of Asia, LAKSHMI NARAIN AGARWAL, 2017.
STAMP, D.: ASIA - A Regional and Economic Geography, AITBS Publishers, INDIA, 2018
Informace ke kombinované nebo distanční formě
Rozsah konzultací (soustředění) 8 hodin
Informace o způsobu kontaktu s vyučujícím
V souladu s vnitřními předpisy a rozvrhem probíhá kontaktní výuka v rozsahu 8 hodin. Vyučující jsou k dispozici v konzultačních hodinách nejméně v rozsahu 2 hodiny týdně, dále je možné se informovat nebo domluvit individuální konzultace nad rámec konzultačních hodin formou e-mailu, kontaktní údaje poskytnou vyučující a jsou dostupné na profilu pedagoga ve studijním informačním systému Moggis.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2022, léto 2023, léto 2024.