PLZÁKOVÁ, Lucie a Petr STUDNIČKA. Řízení cestovního ruchu v České republice - minulost, současnost, budoucnost. 1. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2014, 204 s. ISBN 978-80-7478-593-1.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Řízení cestovního ruchu v České republice - minulost, současnost, budoucnost
Název anglicky Management of Tourism in the Czech Republic - Past, Present, Future
Autoři PLZÁKOVÁ, Lucie a Petr STUDNIČKA.
Vydání 1. vyd. Praha, 204 s. 2014.
Nakladatel Wolters Kluwer
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 50600 5.6 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizační jednotka University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
ISBN 978-80-7478-593-1
Klíčová slova česky cestovní ruch, Česká republika, kraj, řízení
Klíčová slova anglicky tourism, Czech Republic, region, management
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Ing. Petr Studnička, PhD., učo 10778. Změněno: 26. 10. 2014 21:22.
Anotace
V rámci řešení projektu byl analyzován systém řízení cestovního ruchu v českých zemích, v bývalém Československu a v České republice v letech 1850 – 2014 a byly zhodnoceny možnosti aplikace zahraničních zkušeností, resp. případů dobré praxe ve vybraných zemích do současných českých podmínek. Jedním z nejvýznamnějších faktorů, který ovlivňuje formu destinačního managementu, je prostředí, ve kterém se uskutečňují manažerské procesy. Nyní neexistuje ideální systém řízení v destinacích cestovního ruchu na území České republiky, protože jsou uplatňovány tři základní, ale navzájem odlišné, modely. Role a míra zapojení veřejné správy, obcí a soukromého sektoru a s nimi spojená finanční spoluúčast v rozvoji cestovního ruchu představují základní rozdíl mezi jednotlivými modely. K problémům v řízení cestovního ruchu na národní a regionální úrovni patří nezajištění koordinace mezi aktivitami jednotlivých ministerstev a regionálních orgánů veřejné správy, překryv kompetencí mezi orgány na národní a regionální úrovni, nedostatečné financování organizací destinačního managementu, které jsou pod silným politickým tlakem, který je v České republice umocněn jejich závislostí na penězích z fondů Evropské unie a paralelní činnost více organizací destinačního managementu na jednom území.
Anotace anglicky
As part of this study, an analysis was carried out of the system of tourism management in the Czech lands, the former Czechoslovakia and the Czech Republic in the years 1850 – 2014. The authors also evaluated possibilities for applying foreign experiences, in other words, examples of good practice in selected countries, to contemporary Czech conditions. One of the most important factors influencing the form of destination management is the environment in which the managerial processes are carried out. There is currently no ideal system of management in tourism destinations in the Czech Republic as there are three basic, though very distinct, models. The fundamental difference between the models is represented by the role and level of involvement of public authorities, municipalities and the private sector, along with the related financial participation in the development of tourism. Problems in the management of tourism at the national and regional levels include a failure to coordinate the activities of the ministries and regional public authorities, overlapping competences between authorities at both levels, and inadequate funding of destination management organizations. DMOs are under strong political pressure, which in the Czech Republic is compounded by their dependence on money from the European Union and the parallel activities of numerous destination management organizations in one area.
VytisknoutZobrazeno: 7. 5. 2024 04:09