BD1922TES Teritoriální studia Evropy a světa

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
léto 2023
Rozsah
2/0/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Peter Čajka, PhD. (přednášející)
prof. PhDr. Peter Terem, PhD. (přednášející)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Informace učitele
Název studijního předmětu Teritoriální studia Evropy a světa
Typ předmětu PZ/PVPA doporučený ročník / semestr 2/2
Rozsah studijního předmětu 2+0/týden př./cv. hod. 26/0
př./cv. kreditů 2
Prerekvizity, korekvizity, ekvivalence -------
Způsob ověření studijních výsledků zápočet Forma výuky přednášky
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta Vypracování seminární práce, která představuje 20 % celkového hodnocení předmětu. Písemný test, který představuje 80 % celkového hodnocení předmětu.

Garant předmětu doc. PhDr. Peter Čajka, PhD.
Zapojení garanta do výuky předmětu Ano, přednášející 60 %
Vyučující
doc. PhDr. Peter Čajka, PhD. (přednášející 60 %)
prof. PhDr. Peter Terem, PhD. (přednášející 40 %)
Stručná anotace předmětu
Politická geografie Evropy a světa se opírá o poznatky fyzické a socioekonomické geografie, ale i o hraniční disciplíny, které mají vztah k této problematice. Jde především o poznatky z historie, historické a politické geografie, ekonomiky, mezinárodního práva a geopolitiky. Politická geografie Evropy a světa je orientovaná na aktuální geografické informace týkající se přírodních zdrojů, obyvatelstva, sídel, integračních procesů atd. V regionální části je předmět zaměřen na komplexní geografickou charakteristiku jednotlivých regionů, při charakteristikách zemí je důraz kladen na pozici státu i jeho jednotlivých regionů. Široký rozsah informací, které předmět poskytuje studentům, jej předurčuje k tomu, aby co nejlépe pochopili jednotlivá regionální specifika regionů, resp. zemí.
Hlavní témata předmětu:
• Základní regionální analýza Evropy. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika. Fyzicko-geografická a demografická specifika Evropy. Socioekonomická analýza západní Evropy.
• Základní regionální analýza Evropy. Fyzicko-geografická a demografická specifika Evropy. Socioekonomická analýza středomořských a severských Evropy.
• Základní regionální analýza Evropy. Fyzicko-geografická a demografická specifika Evropy. Socioekonomická analýza střední a východní Evropy.
• Základní regionální analýza Ameriky. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika Fyzicko-geografická a demografická specifika Severní Ameriky. Socioekonomická analýza Kanady a USA.
• Základní regionální analýza Ameriky. Fyzicko-geografická a demografická specifika střední Ameriky. Socioekonomická analýza střední Ameriky a Karibiku.
• Základní regionální analýza Ameriky. Fyzicko-geografická a demografická specifika Jižní Ameriky. Socioekonomická analýza andských států, atlantských států, La Platských států a Brazílie.
• Základní regionální analýza Afriky. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika. Fyzicko-geografická a demografická specifika severní a západní Afriky. Socioekonomická analýza severní a západní Afriky.
• Základní regionální analýza Afriky. Fyzicko-geografická a demografická specifika střední Afriky. Socioekonomická analýza střední Afriky.
• Základní regionální analýza Afriky. Fyzicko-geografická a demografická specifika východní a jižní Afriky. Socioekonomická analýza východní a jižní Afriky.
• Základní regionální analýza Asie, Austrálie a Oceánie. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika. Fyzicko-geografická a demografická specifika jihozápadní a střední Asie. Socioekonomická analýza jihozápadní a střední Asie.
• Základní regionální analýza Asie, Austrálie a Oceánie. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika. Fyzicko-geografická a demografická specifika jihovýchodní a východní Asie. Socioekonomická analýza jihovýchodní a východní Asie.
• Základní regionální analýza Asie, Austrálie a Oceánie. Analýza aktuálních vybraných problémů v jednotlivých zemích a jich specifika. Fyzicko-geografická a demografická specifika Austrálie a Oceánie. Socioekonomická analýza Austrálie a Oceánie.
• Závěrečné shrnutí problematiky.
Studijní literatura a studijní pomůcky
Povinná:
IŠTOK, R., MADZIKOVÁ, A., FOGAŠ, A.: Geografia Európy. Fakulta humanitných aprírodných vied. Prešovská univerzita v Prešove, Prešov, 2015
GAJDOŠ, A. a kol.: Regionálna geografia Európy. VEDA, 2013
SLOBODNÍKOVÁ, O.: Regionálna geografia Kanady. FPVaMV UMB, Banská Bystrica 2011
MIČKOVÁ, K., FILIPOVÁ, L., VANČURA, M.: Regionální geografie Ameriky. Jihočeská Univerzita v Českých Budějovicích, 2007
JENÍČEK, V., FOLTÝN, J.: Globální problémy světa v ekonomických souvislostech, Praha, C.H. Beck, 2010
ŠERÝ, M.: Regionální geografie Afriky. Katedra geografie, Univerzita Palackého v Olomouci. 2013
SKOKAN, L.: Rusko: Geografický přehled. Ústí nad Labem: UJEP, 2005
TEREM, P.: Politická geografia makroregiónov sveta - Austrália a Oceánia, Banská Bystrica, 2005
Doporučená:
IŠTOK, R., TEREM, P., ČAJKA, P., RÝSOVÁ, L.: Politická geografia. Banská Bystrica: FPVaMV, UMB, 2010
BONE, R.: The Regional Geography of Canada, Oxford University, Press Canada 2000
BAAR, V.: Regionální aspekty světového hospodářství. Hospodářský zeměpis. Nakladatelství České geografické společnosti, s.r.o., Praha 2003
BAAR, V. Decentralizační a dezintegrační procesy v Ruské federaci v 90. letech minulého století. Ostrava: Ostravská univerzita, 2005
HARDWICK, S. W., SHELLEY, F. M., HOLTGRIEVE, D. G.: The Geography of North America: Environment, Culture, Economy (2nd Edition) 2nd Edition, 2012
KLÍMA, J.: Dějiny Latinské Ameriky, Nakladatelství Lidové noviny, 2015
STOCK, R.: Africa South of the Sahara, Third Edition: A Geographical Interpretation Third Edition, 2012
KNIGHT, J., ROGERSON, CH. M.: The Geography of South Africa : Contemporary Changes and New Directions, 2019
SHARMA, Y. K.: Geography of Asia, LAKSHMI NARAIN AGARWAL, 2017.
STAMP, D.: ASIA - A Regional and Economic Geography, AITBS Publishers, INDIA, 2018
Informace ke kombinované nebo distanční formě
Rozsah konzultací (soustředění) 8 hodin
Informace o způsobu kontaktu s vyučujícím
V souladu s vnitřními předpisy a rozvrhem probíhá kontaktní výuka v rozsahu 8 hodin. Vyučující jsou k dispozici v konzultačních hodinách nejméně v rozsahu 2 hodiny týdně, dále je možné se informovat nebo domluvit individuální konzultace nad rámec konzultačních hodin formou e-mailu, kontaktní údaje poskytnou vyučující a jsou dostupné na profilu pedagoga ve studijním informačním systému Moggis.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2020, léto 2022, léto 2024.