CR058 Regional Economy and Hospitality

University College Prague – University of International Relations and Institute of Hospitality Management and Economics, Ltd.
summer 2023
Extent and Intensity
2/0/0. 3 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
doc. Ing. Ivo Straka, CSc. (lecturer)
Guaranteed by
Ing. Pavel Attl, Ph.D.
Course Enrolment Limitations
The course is offered to students of any study field.
Course objectives (in Czech)
Cíl předmětu: Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy regionální (krajské) a municipální (obecní) ekonomiky. Znalosti: Student definuje základní vymezení regionalistky a identifikuje základní principy regionální politiky na úrovni Evropské unie a České republiky. Schopnosti: Student je schopen zpracovat rámcovou osnovu strategického plánu, programu rozvoje obce a regionu a formuluje vztah regionálního rozvoje, cestovního ruchu a hotelnictví. Dovednosti: Student analyzuje příčiny vzniku regionálních disparit a charakterizuje možnosti jejich řešení, především pomocí rozvoje vnitřního cestovního ruchu a investiční výstavby v hotelnictví. Zároveň ovládá základy veřejné správy a formuluje doporučení pro orgány veřejné správy na různých teritoriálních úrovních.
Syllabus (in Czech)
  • Osnova: 1. Úvod do studia předmětu – požadavky k úspěšnému absolvování předmětu, doporučená literatura. Základní pojmy – regionální vědy, regionalistka, regionalismus, regionální rozvoj, regionální politika regionalizace. Teorie regionu. 2. Vztah regionálního rozvoje k vědním oborům – ekonomie, geografie, sociologie, politologie, demografie, územní plánování. Státní politiky a regionální rozvoj – hospodářská, průmyslová, dopravní, zemědělská, environmentální, sociální, bytová, cestovního ruchu, výzkumu a inovací. 3. Regionální politika – důvod a motivy existence, cíl, historický vývoj, pojetí, nástroje. Regionální politika v Evropské unii – historický vývoj, cíle, principy. Veřejná podpora a Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) a jejich vazba na cestovní ruch a hotelnictví. 4. Regionální politika v České republice – výchozí situace, legislativní rámec, podporované regiony (hospodářsky problémově, sociálně znevýhodněné, vojenské újezdy), institucionální zabezpečení. Regionální struktura České republiky – přirozená, kritéria pro vymezování VÚSC, regiony NUTS/LAU. 5. Regionální rozvoj a prostorové plánování – metodologie, prostorové a místní plánování. Územní rozvoj a plánování – postup, územní plán. Povolovací proces a jeho dopad na investiční výstavbu v hotelnictví. Udržitelný rozvoj – filozofie, pilíře. 6. Regionální disparity – vymezení pojmu, pojetí, vývoj, problematika řešení. Evropské a národní programy pro regionální rozvoj – evropské tematické, operační, přeshraniční programy, programy mezinárodní spolupráce, národní dotační tituly. 7. Osídlení a sídelní struktura – vývoj, struktura, koncepce osídlení, sídla, městské a venkovské komunity. Urbanizace, suburbanizace, desurbanizace – procesy a jejich specifika. 8. Význam veřejné správy v regionální ekonomice – veřejná správa (státní správa a samospráva), obce, vyšší územně správní celky, specializované územní orgány. Stavební úřad jako článek výkonu státní správy. 9. Strategie a programování regionálního rozvoje – strategické řízení, regionální a municipální management, programové zabezpečení. 10. Programy rozvoje obcí, měst a regionů – programy rozvoje obcí a regionů, účel, obsah, specifika, zpracování, strategické plánování. 11. Regionální rozvoj a cestovní ruch – vzájemný vztah, specifika, multiplikační efekty, region cestovního ruchu a jeho místo v obecném systému regionů. Regionální politika a její vztah k politice cestovního ruchu – analýza strategických dokumentů na úrovni státu. 12. Zhodnocení regionálních přínosů vybraného projektu cestovního ruchu a hotelnictví pro rozvoj destinace – multiplikační efekt, Ogilvieho vyrovnávací funkce a její využití v cestovním ruchu a hotelnictví. Teorie jádro – periferie. Schmidhauserův Walliský koeficient a dopad projektu na zaměstnanost. EIA a SEA. 13. Shrnutí a opakování učiva. Rozprava nad okruhy ke Státní závěrečné zkoušce. Příprava k ústní zkoušce.
Literature
    required literature
  • HÁN, Jan, Martina BERÁNEK, Stanislava BELEŠOVÁ, Dan MRKOS, Petr STUDNIČKA and Martina SOCHŮRKOVÁ. Vybrané kapitoly z hotelnictví a gastronomie. Svazek druhý - Ubytovací služby. 1st ed. Praha: Wolters Kluwer, 2016, 352 pp. Vybrané kapitoly z hotelnictví a gastronomie, 2. svazek. ISBN 978-80-7552-253-5. info
  • TOTH, Petr, Jaroslav MACHÁČEK a René WOKOUN. Regionální a municipální ekonomie. 1. vyd. Praha: Oeconomica, 2011. 200 s. ISBN 978-80-245-1836-7.
Assessment methods (in Czech)
Ústní zkouška V KS seminární práce + ústní zkouška
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
Information on the extent and intensity of the course: 4-4-4.
The course is also listed under the following terms summer 2019, summer 2020, summer 2021, summer 2022, summer 2024.
  • Enrolment Statistics (summer 2023, recent)
  • Permalink: https://is.ucp.cz/course/ucp/summer2023/CR058