UCP:BD1911UMV Úvod do mezinárodních vztahů - Informace o předmětu
BD1911UMV Úvod do mezinárodních vztahů
University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.léto 2024
- Rozsah
- 2/2/0. 6 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- prof. PhDr. Peter Terem, PhD. (přednášející)
Jan Polišenský, MSc., Ph.D. (cvičící) - Garance
- prof. PhDr. Ján Liďák, CSc.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Informace učitele
- Název studijního předmětu Úvod do mezinárodních vztahů
Typ předmětu ZT doporučený ročník / semestr 1/1
Rozsah studijního předmětu 2+2/týden př./cv. hod. 26/26
př./cv. kreditů 6
Prerekvizity, korekvizity, ekvivalence -------
Způsob ověření studijních výsledků zkouška Forma výuky přednášky/ cvičení
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta písemný test a ústní zkouška
Garant předmětu Prof. PhDr. Ján Liďák, CSc.
Zapojení garanta do výuky předmětu Garant stanovuje koncepci výuky, přednáší většinu témat, dále stanovuje koncepci cvičení a dohlíží na jejich vedení.
Vyučující
Prof. PhDr. Ján Liďák, CSc. (přednášející 55 %)
Prof. PhDr. Peter Terem, PhD. (přednášející 45 %)
PhDr. Tatiana Tökölyová, PhD. (cvičící 50 %)
Mgr. Jan Polišenský, Ph.D. (cvičící 50 %)
Stručná anotace předmětu
Studium jednotlivých aspektů, faktorů a determinantů ovlivňujících vývoj a formování mezinárodních vztahů představuje v současnosti poměrně složitou úlohu, a to zejména v kontextu výrazné dynamiky vývoje a měnících se podmínek. Pod vlivem naznačeného směrování je při studiu dané, v případě studentů oboru Mezinárodní vztahy a diplomacie profilové, problematiky třeba zaměřit pozornost, tak na oblast teoreticko-metodologického vstupu do studia mezinárodních vztahů, jakož i zaměření pozornosti na následný rozvoj a upevnění nabytých znalostí a pokus o jejich praktickou aplikaci v kontextu snahy o naznačení směrování a tendencí dalšího vývoje mezinárodních vztahů prostřednictvím modelování a tvorby scénářů se zohledněním projevů jednotlivých vývojových tendencí a poznání komplexnosti a kauzality tohoto vývoje.
Hlavním cílem předmětu je výraznou měrou přispět k upevnění a prohloubení znalostí studentů týkajících se oblasti mezinárodních vztahů. Vzhledem k poměrně rozsáhlému prostoru zasahující různé oblasti společensko-politického, socioekonomického, zahraničněpolitického vývoje jednotlivých států a společenství bude třeba zaměřit pozornost na propojení znalostí a znalostí získaných v rámci studia dalších navazujících předmětů a jejich využití v oblasti studia a analyzování vybraných okruhů problémů bezprostředně se dotýkajících předmětné problematiky. Dalšími navazujícími cíli proto bude snaha zaměřena na zprostředkování vědomostí o základních metodologických přístupech využívaných při studiu dané problematiky a také bude pozornost soustředěna také na oblast práce s prameny odborné literatury v kontextu úsilí rozvinout schopnosti jejich správného výběru, hodnocení a kritické analýzy. V tomto směru bude úsilí zaměřené na posílení schopnosti studentů analyzovat jednotlivé problémy, pochopit komplexnost a kauzalitu vývoje a z pozice těchto přístupů realizovat studium a výzkum dané problematiky. Výsledkem vyučovacího procesu, jakož i realizovaných konzultací by měla být komplexní příprava a zvládnutí základních okruhů problémů vymezených v rámci osnovy předmětu tak, aby získané vědomosti tvořily ucelený základ pro další nadstavbu v podobě rozšířeného výzkumu jednotlivých zkoumaných oblastí v rámci dalších předmětů tvořících součást studijního plánu.
Hlavní témata předmětu:
• Vymezení základních pojmů a základních operačních definic. Povaha a charakter
světového politického systému. Povaha a charakter vnitrostátního politického systému. Vzájemné odlišnosti, mechanismy a způsob fungování, vzájemné průniky působení. Zdroje a formy poznatků a informací ke studiu mezinárodních vztahů. Zásady zpracování poznatků a informací z oblasti mezinárodních vztahů.
• Historický náčrt vývoje světového politického systému. Základní vývojové etapy,
základní faktory ovlivňující formování světového politického systému a jeho proměny v jednotlivých etapách vývoje.
• Aktéři světového politického systému - stát, mezinárodní a nevládní organizace.
• Moc a síla - absolutní a relativní moc. Materiální a duchovní faktory absolutní moci
• Modely kooperace aktérů. Diplomacie. Mezinárodní režimy.
• Zahraniční politika. Národní zájem. Doktrína, strategie a techniky.
• Polarita- multipolarita, hegemonie, bipolarita
• Základní principy utváření systémové rovnováhy. Základní modely uspořádání
SPS; mechanismy utváření a řešení mocenské rovnováhy (například problematika kolektivní bezpečnosti).
• Konflikt, krize, válka.
• Kontrola zbrojení a odzbrojení.
• Řešení konfliktů v mezinárodních vztazích. Preventivní diplomacie.
• Propaganda, špionáž a terorismus. Mezinárodní terorismus jako asymetrická
bezpečnostní hrozba. Nevojenské aspekty bezpečnosti.
• Globalizace. Globální problémy lidstva jejich význam a vliv v mezinárodních vztazích.
Studijní literatura a studijní pomůcky
Povinná:
KREJČÍ, Oskar. Mezinárodní politika. 5. upr. vyd., V Ekopressu 4. Praha: Ekopress, 2014. 803 s. ISBN 978-80-87865-07-1.
DRULÁKOVÁ, Radka et al. Mezinárodní vztahy I: úvod do studia. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2008. 99 s. ISBN 978-80-245-1449-9.
DRULÁKOVÁ, Radka a kol. Mezinárodní vztahy II: pracovní náměty a výběr textů. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2010. 287 s. ISBN 978-80-245-1710-0.
WAISOVÁ, Šárka. Úvod do studia mezinárodních vztahů. 3., rozš. vyd. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2009. 248 s. ISBN 978-80-7380-177-9.
Doporučená:
KRATOCHVÍL, Petr a DRULÁK, Petr. Encyklopedie mezinárodních vztahů. Vyd. 1. Praha: Portál, 2009. 367 s. ISBN 978-80-7367-469-4.
PLECHANOVOVÁ, Běla. Úvod do mezinárodních vztahů: výběr textů. Vyd. 1. Praha: Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, 2003. 288 s. ISBN 80-86130-22-3.
RISSE-KAPPEN, Thomas, ed., SIMMONS, Beth A., ed. a CARLSNAES, Walter, ed. Handbook of international relations. London: SAGE Publications, 2002. xx, 571 s. ISBN 0-7619-6304-9.
EVANS, Graham a NEWNHAM, Jeffrey. The penguin dictionary of international relations. London: Penguin Books, 1998. viii, 623 s. ISBN 0-14-051397-3.
MINGST, Karen A. Essentials of international relations. 1st ed. New York: W.W. Norton, ©1999. xx, 297 s. ISBN 0-393-97287-9.
Informace ke kombinované nebo distanční formě
Rozsah konzultací (soustředění) 16 hodin
Informace o způsobu kontaktu s vyučujícím
V souladu s vnitřními předpisy a rozvrhem probíhá kontaktní výuka v rozsahu 16 hodin. Vyučující jsou k dispozici v konzultačních hodinách nejméně v rozsahu 2 hodiny týdně, dále je možné se informovat nebo domluvit individuální konzultace nad rámec konzultačních hodin formou e-mailu, kontaktní údaje poskytnou vyučující a jsou dostupné na profilu pedagoga ve studijním informačním systému.
- Statistika zápisu (léto 2024, nejnovější)
- Permalink: https://is.ucp.cz/predmet/ucp/leto2024/BD1911UMV