BD1911UMV Úvod do mezinárodních vztahů

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
zima 2020
Rozsah
2/2. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Petra Bulušková (přednášející)
Anna Kocurková (přednášející)
Jan Polišenský, MSc., Ph.D. (přednášející)
prof. PhDr. Peter Terem, PhD. (přednášející)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Informace učitele
Název studijního předmětu Úvod do mezinárodních vztahů
Typ předmětu ZT doporučený ročník / semestr 1/1
Rozsah studijního předmětu 2+2/týden př./cv. hod. 26/26
př./cv. kreditů 6
Prerekvizity, korekvizity, ekvivalence -------
Způsob ověření studijních výsledků zkouška Forma výuky přednášky/ cvičení
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta písemný test a ústní zkouška


Garant předmětu Prof. PhDr. Ján Liďák, CSc.
Zapojení garanta do výuky předmětu Garant stanovuje koncepci výuky, přednáší většinu témat, dále stanovuje koncepci cvičení a dohlíží na jejich vedení.
Vyučující
Prof. PhDr. Ján Liďák, CSc. (přednášející 55 %)
Prof. PhDr. Peter Terem, PhD. (přednášející 45 %)
PhDr. Tatiana Tökölyová, PhD. (cvičící 50 %)
Mgr. Jan Polišenský, Ph.D. (cvičící 50 %)
Stručná anotace předmětu
Studium jednotlivých aspektů, faktorů a determinantů ovlivňujících vývoj a formování mezinárodních vztahů představuje v současnosti poměrně složitou úlohu, a to zejména v kontextu výrazné dynamiky vývoje a měnících se podmínek. Pod vlivem naznačeného směrování je při studiu dané, v případě studentů oboru Mezinárodní vztahy a diplomacie profilové, problematiky třeba zaměřit pozornost, tak na oblast teoreticko-metodologického vstupu do studia mezinárodních vztahů, jakož i zaměření pozornosti na následný rozvoj a upevnění nabytých znalostí a pokus o jejich praktickou aplikaci v kontextu snahy o naznačení směrování a tendencí dalšího vývoje mezinárodních vztahů prostřednictvím modelování a tvorby scénářů se zohledněním projevů jednotlivých vývojových tendencí a poznání komplexnosti a kauzality tohoto vývoje.
Hlavním cílem předmětu je výraznou měrou přispět k upevnění a prohloubení znalostí studentů týkajících se oblasti mezinárodních vztahů. Vzhledem k poměrně rozsáhlému prostoru zasahující různé oblasti společensko-politického, socioekonomického, zahraničněpolitického vývoje jednotlivých států a společenství bude třeba zaměřit pozornost na propojení znalostí a znalostí získaných v rámci studia dalších navazujících předmětů a jejich využití v oblasti studia a analyzování vybraných okruhů problémů bezprostředně se dotýkajících předmětné problematiky. Dalšími navazujícími cíli proto bude snaha zaměřena na zprostředkování vědomostí o základních metodologických přístupech využívaných při studiu dané problematiky a také bude pozornost soustředěna také na oblast práce s prameny odborné literatury v kontextu úsilí rozvinout schopnosti jejich správného výběru, hodnocení a kritické analýzy. V tomto směru bude úsilí zaměřené na posílení schopnosti studentů analyzovat jednotlivé problémy, pochopit komplexnost a kauzalitu vývoje a z pozice těchto přístupů realizovat studium a výzkum dané problematiky. Výsledkem vyučovacího procesu, jakož i realizovaných konzultací by měla být komplexní příprava a zvládnutí základních okruhů problémů vymezených v rámci osnovy předmětu tak, aby získané vědomosti tvořily ucelený základ pro další nadstavbu v podobě rozšířeného výzkumu jednotlivých zkoumaných oblastí v rámci dalších předmětů tvořících součást studijního plánu.
Hlavní témata předmětu:
• Vymezení základních pojmů a základních operačních definic. Povaha a charakter
světového politického systému. Povaha a charakter vnitrostátního politického systému. Vzájemné odlišnosti, mechanismy a způsob fungování, vzájemné průniky působení. Zdroje a formy poznatků a informací ke studiu mezinárodních vztahů. Zásady zpracování poznatků a informací z oblasti mezinárodních vztahů.
• Historický náčrt vývoje světového politického systému. Základní vývojové etapy,
základní faktory ovlivňující formování světového politického systému a jeho proměny v jednotlivých etapách vývoje.
• Aktéři světového politického systému - stát, mezinárodní a nevládní organizace.
• Moc a síla - absolutní a relativní moc. Materiální a duchovní faktory absolutní moci
• Modely kooperace aktérů. Diplomacie. Mezinárodní režimy.
• Zahraniční politika. Národní zájem. Doktrína, strategie a techniky.
• Polarita- multipolarita, hegemonie, bipolarita
• Základní principy utváření systémové rovnováhy. Základní modely uspořádání
SPS; mechanismy utváření a řešení mocenské rovnováhy (například problematika kolektivní bezpečnosti).
• Konflikt, krize, válka.
• Kontrola zbrojení a odzbrojení.
• Řešení konfliktů v mezinárodních vztazích. Preventivní diplomacie.
• Propaganda, špionáž a terorismus. Mezinárodní terorismus jako asymetrická
bezpečnostní hrozba. Nevojenské aspekty bezpečnosti.
• Globalizace. Globální problémy lidstva jejich význam a vliv v mezinárodních vztazích.
Studijní literatura a studijní pomůcky
Povinná:
KREJČÍ, Oskar. Mezinárodní politika. 5. upr. vyd., V Ekopressu 4. Praha: Ekopress, 2014. 803 s. ISBN 978-80-87865-07-1.
DRULÁKOVÁ, Radka et al. Mezinárodní vztahy I: úvod do studia. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2008. 99 s. ISBN 978-80-245-1449-9.
DRULÁKOVÁ, Radka a kol. Mezinárodní vztahy II: pracovní náměty a výběr textů. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2010. 287 s. ISBN 978-80-245-1710-0.
WAISOVÁ, Šárka. Úvod do studia mezinárodních vztahů. 3., rozš. vyd. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2009. 248 s. ISBN 978-80-7380-177-9.

Doporučená:
KRATOCHVÍL, Petr a DRULÁK, Petr. Encyklopedie mezinárodních vztahů. Vyd. 1. Praha: Portál, 2009. 367 s. ISBN 978-80-7367-469-4.
PLECHANOVOVÁ, Běla. Úvod do mezinárodních vztahů: výběr textů. Vyd. 1. Praha: Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, 2003. 288 s. ISBN 80-86130-22-3.
RISSE-KAPPEN, Thomas, ed., SIMMONS, Beth A., ed. a CARLSNAES, Walter, ed. Handbook of international relations. London: SAGE Publications, 2002. xx, 571 s. ISBN 0-7619-6304-9.
EVANS, Graham a NEWNHAM, Jeffrey. The penguin dictionary of international relations. London: Penguin Books, 1998. viii, 623 s. ISBN 0-14-051397-3.
MINGST, Karen A. Essentials of international relations. 1st ed. New York: W.W. Norton, ©1999. xx, 297 s. ISBN 0-393-97287-9.
Informace ke kombinované nebo distanční formě
Rozsah konzultací (soustředění) 16 hodin
Informace o způsobu kontaktu s vyučujícím
V souladu s vnitřními předpisy a rozvrhem probíhá kontaktní výuka v rozsahu 16 hodin. Vyučující jsou k dispozici v konzultačních hodinách nejméně v rozsahu 2 hodiny týdně, dále je možné se informovat nebo domluvit individuální konzultace nad rámec konzultačních hodin formou e-mailu, kontaktní údaje poskytnou vyučující a jsou dostupné na profilu pedagoga ve studijním informačním systému Moggis.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2021, zima 2022, léto 2023, zima 2023, léto 2024, zima 2024.