UCP:HO029 Řízení a provoz stravovacího ú - Informace o předmětu
HO029 Řízení a provoz stravovacího úseku hotelu
University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.zima 2010
- Rozsah
- 4/2. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Ing. Vladimír Filip (přednášející)
Ing. Blanka Zimáková (přednášející) - Garance
- Ing. Blanka Zimáková
Katedra hotelnictví – University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
Kontaktní osoba: Ing. Blanka Zimáková - Předpoklady
- HO026 Základy hotelnictví a gastronomie && HO027 Gastronomické služby – servis, kulinářství
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Jiné omezení: 1/2 - Mateřské obory/plány
- Hotelnictví (program UCP, BC) (2)
- Cíle předmětu
- Předmět HO 029 Řízení a provoz stravovacího úseku hotelu má za úkol představit gastronomický provoz jako celek a poukázat na činnosti, ke kterým v něm dochází, seznámit studenty s organizací stravovacího úseku v hotelu, s provozem samostatného restauračního podniku, s personálním zabezpečením, s problematikou logistiky, plánování výroby a prodeje jídel a nápojů, s kalkulacemi a s cenovou politikou. Budou osvojeny základní gastronomické zásady pro sestavování nabídkových lístků a menu včetně zabezpečení gastronomických akcí. Součástí výuky bude i kvalita služeb v gastronomii, hygiena, kontrola a podpora prodeje. Důraz je kladen na management celého provozu. Studenti budou také seznámeni s technickým a technologickým vybavením v hotelu. Předmětem výuky bude rovněž technický úsek v hotelu se zaměřením na provozní potřeby a ekonomiku provozu. Znalosti: V předmětu HO 029 Řízení a provoz stravovacího úseku hotelu získá student přehled o gastronomickém provozu s hlavním zaměřením na výrobní, odbytovou a technickou část. Kompetence: Po absolvování předmětu HO 029 by měl být student schopen řídit a organizovat gastronomický provoz v hotelu, samostatný restaurační podnik nebo provozovnu institucionálního stravování. Student by měl mít schopnost kompletně zorganizovat, zajistit a realizovat gastronomické akce všeho druhu. Dovednosti: Absolvováním předmětu HO 029 by měl student získat přehled o činnostech ve výrobním středisku, měl by znát kuchyňské technologie, dokázat vytvořit kalkulaci pokrmů a plán výroby. Student by měl být schopen vést gastronomický podnik (středisko), tj. zajistit přípravu pracoviště, obsluhu hostů včetně vyúčtování, zajistit potřebné suroviny a zboží, sestavit jídelní, nápojový lístek a menu. Student by měl zvládnout připravit a zajistit realizaci jakékoliv gastronomické akce a to nejen po stránce provozní, ale i po stránce personální. Mezi získané dovednosti patří také sledování prodejnosti, provádění analýz prodeje, řízení kvality poskytovaných služeb a podpora prodeje. Nedílnou součástí výuky pro získání uvedených dovedností jsou cvičení zaměřená na zvládnutí managementu gastronomického provozu.
- Osnova
- 1. Gastronomické pojmy, formy společného stravování, způsoby provozování. Postavení TÚ v organizační struktuře hotelu a jeho význam, budova hotelu a její části. 2. Stravovací úsek v hotelu, organizace, samostatný restaurační podnik, pracovníci. Standard hotelového pokoje, inženýrské sítě, zásobování hotelu vodou. 3. Nákupní a skladovací činnost, skladování zboží a surovin. Elektrický proud – revize, náležitosti revizní správy 4. Výrobní středisko, výrobní program, trendy ve výrobě. Hromosvod, manuál při výpadku el. proudu, náhradní zdroj el. proudu. 5. Prodejní a odbytová činnost, formy nabídky, trendy v odbytu. Bezpečnost provozu, PO, kategorie pož. nebezpečí, stavební opatření, technologické prostředky. 6. Nabídka – prodejní program, jídelní a nápojový lístek, menu. Požární dokumentace, povodňový plán. 7. Banketní a cateringová činnost – příprava a realizace akce. BOZP její význam, prevence rizik, práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnanců 8. Cenová politika v gastronomii. Kalkulace. Technologie a stroje ve výrobním a v odbytovém středisku. 9. Kvalita služeb v gastronomii a její řízení. Kongresová technika, hotelové informační systémy. 10. Podpora prodeje v gastronomii. Výtahy, druhy a údržba. Odpadové hospodářství, Facility management. 11. Hygiena v gastronomii – legislativa, HACCP. Investiční rozhodování, úloha architekta, projektová dokumentace. 12. Kontrolní činnost v gastronomii – vnější a vnitřní kontrola, kontrolní orgány. Stavební řízení, úloha generálního dodavatele, kontrolní dny,. 13. Oceňování gastronomických podniků, gastronomické koncepty, otevřené kuchyně, Kolaudační řízení
- Literatura
- Výukové metody
- Studenti kombinované formy zpracují seminární práci na zadané téma, které se váže na základní okruhy předmětu. Seminární práce má přispět k prohloubení znalostí studenta, k jeho schopnosti formulovat odborný text a pracovat s literaturou a dalšími zdroji. Rozsah seminární práce stanoví garant předmětu. Práce je nedílnou součástí požadavků na zakončení předmětu. Bez uznané seminární práce není možné provést hodnocení dle stupnice ECTS.
- Metody hodnocení
- Obsah předmětu: Počet hodin studijní zátěže Prezenční studium/Kombinované studium Přednášky: 52/90 Cvičení: 26/0 Samostatná příprava:52/40 Celkem: 130/130 Požadavky na zakončení:Druh/Váha(v %) Prezenční studium/Kombinované studium Písemný test: 2 části (F&B; TVH)90/90 Prezentace/Seminární práce:10/10 Celkem: 100/100 Zvláštní podmínky a podrobnosti Min.75% účast na cvičeních (prez.)
- Navazující předměty
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Výuka probíhá každý týden.
Poznámka k četnosti výuky: konzultace komb.nebo dist.forma:3;6-6-6,celkem18.
Povinný předmět.
- Statistika zápisu (zima 2010, nejnovější)
- Permalink: https://is.ucp.cz/predmet/ucp/zima2010/HO029