CR040 Základy cestovního ruchu

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
zima 2024
Rozsah
2/2/0. 6/6/6. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Anna Ulrichová, PhD. (přednášející)
Ing. Anna Ulrichová, PhD. (cvičící)
Garance
Ing. Anna Ulrichová, PhD.
Katedra cestovního ruchu – University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět je zaměřen na vymezení základních pojmů cestovního ruchu včetně jeho typologie a obeznámení s prostorovými, ekonomickými, environmentálními a sociálně-kulturními aspekty cestovního ruchu. Součástí výuky je také vymezení destinace cestovního ruchu a základy destinačního managementu a marketingu.
Výstupy z učení
Znalosti: Po skončení kurzu se student orientuje v systému cestovního ruchu v České republice a ve světě, dokáže rozlišit základní druhy a formy cestovního ruchu, zná historické souvislosti a umí vymezit základní předpoklady rozvoje cestovního ruchu v destinacích.

Schopnosti: Student je schopen objasnit ekonomické, společenské, ekologické a další souvislosti průmyslu cestovního ruchu.

Dovednosti: Student umí analyzovat hlavní oblasti koncentrace a realizace cestovního ruchu ve světě a v České republice. Orientuje se v jednotlivých službách cestovního ruchu. Dokáže charakterizovat destinaci cestovního ruchu, určit její postavení v systému CR a existující vzájemné vazby a vztahy.
Osnova
  • 1. Vymezení pojmu cestovní ruch a jeho základních charakteristik, typologie cestovního ruchu, 2. Stručný historický exkurz vývojem CR, předpoklady rozvoje CR. 3. Cestovní ruch jako systém, vymezení trhu cestovního ruchu – poptávka a nabídka CR, průmysl a ekonomika CR. 4. Destinace cestovního ruchu – východiska a přístupy k vymezení destinace CR, její význam v rozvoji cestovního ruchu. 5. Řízení destinace cestovního ruchu – management a marketing destinace CR, organizace destinačního managementu (DMO). 6. Prostorové aspekty cestovního ruchu - geografie cestovního ruchu, prostorová analýza, Česká republika dle regionů a světový přehled podle kontinentů. 7. Ekonomické aspekty cestovního ruchu, dopady CR a jejich měření, financování cestovního ruchu. Postavení cestovního ruchu ve světovém a českém hospodářství. 8. Environmentální a sociokulturní aspekty cestovního ruchu – udržitelný cestovní ruch, koncept únosné kapacity území, vliv cestovního ruchu na přírodní a sociokulturní prostředí. 9. Systém řízení cestovního ruchu – politika CR a její hlavní nástroje, plánování a řízení v cestovním ruchu. 10. Statistika v cestovním ruchu – význam, základní statistické ukazatele CR, satelitní účet cestovního ruchu (TSA), aktuální stav CR v ČR a ve světě. 11. Vybrané formy cestovního ruchu – MICE, sociální CR, gastroturismus. 12. Vybrané formy cestovního ruchu - lázeňství jako forma cestovního ruchu, přírodní léčivé zdroje, funkce a vlivy lázeňství. 13. Nové trendy v cestovním ruchu a kolaborativní ekonomika – moderní formy a druhy CR, projevy kolaborativní ekonomiky v CR, overtourism.
Literatura
    povinná literatura
  • ŠAUER, Martin a Jiří VYSTOUPIL. Cestovní ruch - učební text. první. Brno: Masarykova univerzita, 2015, 477 s. URL info
    doporučená literatura
  • ORIEŠKA, Ján. Služby v cestovním ruchu, Idea servis 2010, ISBN 978-80-85970-68-5. 2010. info
  • STUDNIČKA,P.Základy cestovního ruchu. Studijní opora. Praha: VŠH 2017.
Výukové metody
Obsah předmětu: Prezenční studium/Kombinované studium (hodin)
Přednášky - 52/24;
Semináře - 26/0;
Samostatná příprava -147/201;
Celkem – 225/225

Metody hodnocení
Požadavky na zakončení: Prezenční studium/Kombinované studium (váha v %)
PÍSEMNÁ ZKOUŠKA 100/100

Zvláštní podmínky a podrobnosti
- účast na seminářích 75 % (prez.), zpracování seminární práce o rozsahu 5 normostran (prez., komb.)
Informace učitele
Témata seminárních prací 2024/2025: 1. Vývoj příjezdového a výjezdového CR v ČR (komparace za období předchozích deseti let) 2. Současný stav cestovního ruchu ve světě – komparace předchozích deseti let, prognózy budoucího vývoje 3. Vymezení trhu cestovního ruchu ve vybrané destinaci cestovního ruchu 4. Využití AI v cestovním ruchu 5. Projevy kolaborativní ekonomiky v cestovním ruchu v ČR 6. Aktuální trendy kolaborativní ekonomiky ve světě 7. Význam vybrané destinace pro rozvoj cestovního ruchu 8. Nové formy cestovního ruchu, konkrétní přehled a vysvětlení motivace k účasti na cestovním ruchu 9. CzechTourism – základní charakteristika a role v řízení cestovního ruchu v ČR 10. Regionální DMO v ČR, jejich význam a komparace 11. Význam subjektivních předpokladů rozvoje cestovního ruchu se zaměřením na motivaci, volný čas a nové lidské potřeby 12. Prague City Tourism – funkce a význam 13. Vzdělávání v cestovním ruchu – současný stav a výzvy 14. Význam sociálního cestovního ruchu pro rozvoj domácího cestovního ruchu v ČR 15. Doprava – současné aktuální trendy v souvislosti s cestovním ruchem 16. Czech Convention Bureau – role a význam v řízení cestovního ruchu v ČR 17. Udržitelnost v cestovním ruchu 18. Konkrétní příklady overtourismu v ČR a ve světě (a návrhy možného způsobu řešení) 19. Význam lázeňství pro rozvoj cestovního ruchu 20. Legislativa v cestovním ruchu, základní nařízení a směrnice ve vztahu k cestovnímu ruchu v ČR a EU
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: z | zk | klicovy_predmet
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, léto 2018, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.ucp.cz/predmet/ucp/zima2024/CR040