BM2022KMA Kvantitativní metody analýzy dat

University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.
léto 2022
Rozsah
2/3. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Drahomíra Dubská, CSc. (přednášející)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Informace učitele
Název studijního předmětu Kvantitativní metody analýzy dat

Typ předmětu PZ doporučený ročník / semestr 2/4
Rozsah studijního předmětu 2+3/týden
(př.+cv.) hod. 26+39
př+cv kreditů 6
Prerekvizity, korekvizity, ekvivalence ----
Způsob ověření studijních výsledků zkouška Forma výuky přednášky/cvičení
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta písemný test
.
Garant předmětu Ing. Drahomíra Dubská, CSc.
Zapojení garanta do výuky předmětu Garantka stanovuje koncepci výuky, přednáší i cvičí v plném rozsahu.
Vyučující

Jméno Praha (roč./sem 2/4) Znojmo (roč./sem 2/3) Mariánské Lázně
(roč./sem 2/3)
Ing. Drahomíra Dubská, CSc. přednášející 100 %
cvičící 100 % přednášející 100 %
cvičící 100 % přednášející 100 %
cvičící 100 %

Stručná anotace předmětu

Informační společnost se neobejde bez odpovídající a stále se rozšiřující i prohlubující datové báze. Cílem studijním předmětu je seznámit studenty s možnostmi analýzy dat souvisejících s procesy v ekonomice a společnosti obecně používáním základních metod a pomoci jim rozvinout interpretační schopnosti v souvislosti s analyzovanými daty.

Hlavní témata předmětu:
• Charakter datové báze z různých pohledů. Data popisující společnost a ekonomiku. Data v reálném a nominálním vyjádření. Data očištěná o kalendářní a sezónní vlivy. Kritéria vhodnosti výběru dat pro analýzu.
• Statistická měření či odhady na základě dat. Role kontextů v analýze dat.
• Analýza časových řad. Regresní a korelační analýza. Základní kategorie pro analýzu dat (průměr, medián, indexy hodnotové, cenové a objemové, Laspersův a další). Kritéria vhodnosti použití těchto metod a indikátorů pro analýzu zkoumaného jevu.
• Využití empirické analýzy pro orientaci v popisech zkoumaných jevů.
• Zdrojové báze dat, národní a mezinárodní (národní statistické úřady, evropský statistický úřad, databáze OECD, Mezinárodního měnového fondu, OSN, i databáze jiných producentů dat (agentury Reuters, Bloomberg – praktická hodina/y s ukázkou databázových možností po dohodě s jejich uživateli, např. v některé z redakcí).
• Provázanost ucelených systémů dat (systém národních účtů ESA 2010 a jejich databáze).
• Výběr vzorků dat pro měření vyspělosti zemí z pohledu kulturního, ekonomického, technologického, vzdělanostního, podle rozsahu nerovností ve společnostech, aj. Úskalí příslušných indikátorů pro analýzu.
• Analýza konvergenčních a divergenčních trendů ve společnostech podle základní báze dat. Jak měřit sbližování/oddalování ekonomické úrovně. Synchronizace ekonomických cyklů.
• Analýza dat mapujících stabilitu společností z pohledu demografického, ekonomického, udržitelnosti kvality života.
• Jak vypracovávat analýzu dat základních ekonomických indikátorů (hrubý domácí produkt, míra inflace, nezaměstnanost, vnější a vnitřní nerovnováha podle salda platební bilance a salda vládního sektoru)
• Výběr dat z finanční sféry a možnosti jejich analýzy (data z bankovního systému, z finančního trhu).
• Analýza dat ze statistiky vládního sektoru, resp. veřejné sféry. Státní rozpočet (ústřední vládní instituce), rozpočty krajů a nižších samospráv (místní vládní instituce), rozpočty ostatních institucí vládního sektoru. Deficit a dluh vládních institucí vládního sektoru v mezinárodním srovnání.
• Využití vybraných dat pro komparativní analýzy zemí.

Studijní literatura a studijní pomůcky
Povinná:
HEBÁK, P. Statistické myšlení a nástroje analýzy a dat. 2. vydání, Praha: Informatorium, 2015. 877 s., ISBN 978-80-7333-118-4.

Doporučená:
BROM, O., ŘEHÁK J. SPSS – Praktická analýza dat. Elektronická kniha. 1. vydání, Praha: Computer press, 2015. 339 s. ISBN 978-80-251-4609-5.
BUDÍKOVÁ, M., KRÁLOVÁ, M., B. MAROŠ Průvodce základními statistickými metodami. 1. vydání, Praha: Grada, 2010. 272 s., ISBN 978-80-247-3243-5.
GEMIGRANI, Z., GEMIGRANI, CH., GALENTINO, R., SCHUERMANN, P. Efektivní analýza a využití dat.Elektronická kniha. 1. vydání, Praha: Computer press, 2015. 240 s., ISBN 978-80-251-4571-5.

Informace ke kombinované nebo distanční formě
Rozsah konzultací (soustředění) 20 hodin
Informace o způsobu kontaktu s vyučujícím
V souladu s vnitřními předpisy a rozvrhem probíhá kontaktní výuka v rozsahu 20 hodin. Vyučující jsou k dispozici v konzultačních hodinách nejméně v rozsahu 2 hodiny týdně, dále je možné se informovat nebo domluvit individuální konzultace nad rámec konzultačních hodin formou e-mailu, kontaktní údaje poskytnou vyučující a jsou dostupné na profilu pedagoga ve studijním informačním systému Moggis.

Předmět je zařazen také v obdobích léto 2023, léto 2024.