UCP:HO062 Speciální gastronomie – výroba - Informace o předmětu
HO062 Speciální gastronomie – výroba
University College Prague – Vysoká škola mezinárodních vztahů a Vysoká škola hotelová a ekonomická s.r.o.zima 2023
- Rozsah
- 0/3/0. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Ing. Zbyněk Vinš (cvičící)
- Předpoklady
- SEMESTR(2) && FORMA(P) && (PROGRAM(BC) || PROGRAM(BCE)) && !OBOR(HOE)
Znalosti: V předmětu HO 062 Speciální gastronomie - výroba získá student kromě explicitních znalostí také znalosti tacitní, jež jsou nezbytné pro definování a popsání přípravy pokrmů, zaměřením na tepelné zpracování potravin a zachování nutriční hodnoty čerstvé suroviny. Dovednosti: Absolvováním předmětu HO 062 by měl student získat přehled o současných trendech přípravy pokrmů a zčásti je umět praktikovat, zvládnout přípravu jednoduchého menu ve spolupráci s ostatními studenty. Mezi získané dovednosti patří také posouzení a zhodnocení kvality připravovaných jídel. Nedílnou součásti je umět samostatně zorganizovat přípravné a úklidové činnosti ve výrobním středisku. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 72 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 29/72, pouze zareg.: 0/72
Jiné omezení: 2sk x 18 - Mateřské obory/plány
- Hotelnictví (program UCP, BC) (2)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu Speciální gastronomie – výroba je seznámit studenty zejména s technologií přípravy pokrmů italské a francouzské kuchyně. Pozornost je také věnován a nejmodernějším metodám zpracování potravin v návaznosti na vybavení výrobních středisek.Student ovládá principy gastronomie a složité přípravy pokrmů mezinárodní kuchyně. Orientuje se při sestavování nabídky. Dokáže posoudit vliv faktorů, jak působí a ovlivňují užitnou hodnotu potravin a umí tuto problematiku objasnit. Absolvent předmětu je schopen implementovat poznatky z technologie přípravy pokrmů ve výrobním úseku gastronomické provozovny, dokáže rozlišit kvalitu konvenientních výrobků a porovnat je s čerstvou potravinou, využívat regionální suroviny. Student dovede využívat kuchyňské vybavení, zařízení a speciální pomůcky, dále pak aplikovat hygienické a gastronomické standardy. Prakticky zhodnotit kvalitu pokrmu.
- Osnova
- 1. Využití meziproduktů – konvenience a polotovary v kulinářství. 2. Příprava jídel z bioproduktů (sezónní potraviny). 3. Speciální tepelné úpravy a techniky přípravy pokrmů (konfitování, legírování, blanšírování, pošírování, gratinování) 4. Využití zařízení pro dynamickou přípravu pokrmů (indukční zařízení, multifunkční pánev, hold- mat, regenerátory, Sous -vide, Paco-jet, Gastrovac). 5. Příprava regionálních pokrmů české kuchyně (polévky, hlavní jídla, moučníky). 6. Molekulární kuchyně. 7. Mezinárodní kuchyně (italská a francouzská). 8. Současná kvalita surovin a potravin. 9. Využití nových technologii v gastronomii. 10. Sezónnost potravin. 11. Vliv globalizace na trendy v kulinářství. 12. Nové trendy a inovace v kulinářství. 13. Shrnutí učiva.
- Literatura
- povinná literatura
- Dominé, A. a kolektiv (překlad Eisnmannová, D.) Culinaria France . 2012, Slovart, 468 s. ISBN 978-80-7391-651-0.
- PIRAS, Claudia. Culinaria Italia. 2. vyd. Praha: Slovart, 2008, 496 s. ISBN 978-80-7391-135-5. info
- VINŠ, Zbyněk. Studijní opora HO 062. 2013. info
- doporučená literatura
- PAULI, Philip. Classical Cooking The Modern Way. Canada: John Wiley&Sons, 1999, 395 s. ISBN 0-471-29187-0. info
- Výukové metody
- Zabezpečení gastronomického výrobního provozu po stránce teoretické i praktické: ukázky přípravy jednoduchých a složitých pokrmů - vyučující a následně studenti; společné i samostatné řešení zadaných úkolů včetně jejich vyhodnocení; prezentace zadaného odborného téma. Studenti kombinované formy vypracují seminární práci na zvolené téma, které se váže k danému předmětu. Seminární práce má přispět k prohloubení znalostí studenta ve zvoleném oboru, jeho schopnosti formulovat odborný text a dále pak pracovat s literaturou a dalšími zdroji. Práce je součástí celkového hodnocení studenta.
- Metody hodnocení
- Prezenční studium/Kombinované studium Přednášky: 0/6 Cvičení: 39/0 Požadavky na zakončení:Druh/Váha (v %) Prezenční studium/Kombinované studium Písemný test: 20/80 Seminární práce: 40/20 Praktické dovednosti: 40/0 Celkem: 100/100 Zvláštní podmínky a podrobnosti: Min.80% účast na cvičeních (prez.)
- Navazující předměty
- Informace učitele
- Studenti kombinované formy studia vypracují seminární práci. Seminární práce má přispět k prohloubení znalostí studenta ve zvoleném tématu, k jeho schopnosti formulovat účelový projekt a pracovat s literaturou a dalšími zdroji. Rozsah práce stanoví příslušný pedagog (cca 8 stran). Práce bude odevzdána před ukončením kurzu a její úroveň bude ohodnocena dle stupnice ECTS. Bez uznané seminární práce nemůže student absolvovat zápočet. Příklady témat seminárních prací: Současná kvalita surovin a potravin Využití nových technologii v gastronomii Sezónnost potravin Vliv globalizace na trendy v kulinářství Nové trendy a inovace v kulinářství Konzultační hodiny – 4 hod./týden v kombinované formě studia, e-mailová komunikace, IS VŠH (zpracování úkolů ze studijní opory).
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Poznámka k periodicitě výuky: VP.
Poznámka k četnosti výuky: VP.
- Statistika zápisu (zima 2023, nejnovější)
- Permalink: https://is.ucp.cz/predmet/ucp/zima2023/HO062